05/10/2020
Clowns 15 18 9 16 - 58 -
Το Τρίτο Φύλο 19 10 24 15 - 68 -

Έσπασε την κακοδαιμονία 12 μηνών το Τρίτο Φύλο!!

Το απόγευμα του Σαββάτου, 3 Οκτωβρίου, στο Basketaki Arena , το Τρίτο Φύλο πέτυχε νίκη γοήτρου απέναντι στους Chicago Bullηδες με 58 – 68, αλλά είχε μεγαλύτερη σημασία για αυτούς καθώς πέρασε ένας χρόνος από την τελευταία!!

Το Τρίτο Φύλο μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με Μιχαλάκη, Καρυτιανό , Γεωργάκη και Δεληγιάννη, ενώ οι Μπούληδες απάντησαν με Μαλαμάκη, Κιούση και Μελά (8-8). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ακόμα καλύτερα στην επίθεση και βρήκαν 11 πόντους με Καρυτιανό , Μιχαλάκη, Σεβαστόπουλο και Παντελή για να μειώσουν οι γηπεδούχοι με 5 πόντους του Σαρίκα και δίποντο του Κιούση (15 – 19.).

Πολύ καλά ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο το Σικάγο και με πρωταγωνιστή τον Πάτρο(6) πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά οι Ροζ με 6 συνεχόμενους πόντους του Καρυτιανού και δίποντο του Καστρίνιου προηγήθηκαν και πάλι με 25 – 27. Οι Μπούληδες όμως πάτησαν το γκάζι μέχρι την λήξη του ημιχρόνου και με 5 πόντους του Κιούση και 3 του Πάτρου πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 33 –29.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και σκόραραν με Κιούση και Μαλαμάκη , αλλά στη συνέχεια το Τρίτο Φύλο έπαιξε εξαιρετικά. Ο Δεληγιάννης άνοιξε τον χορό με δύο συνεχόμενα τρίποντα ,για να ακολουθήσουν Μιχαλάκης(7),Καρυτιανός , Σεβαστόπουλος, Παντελής και Γκάτζιας δίνοντας στους Ροζ διψήφια διαφορά(42-53).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων.Οι Bullηδες προσπαθούσαν να επιστρέψουν στο ματς με πρωταγωνιστή τον Πάτρο με 8 πόντους και βοήθειες από Σαρίκα και Μπουρνάζο όμως το Τρίτο Φύλο έβρισκε τις απαντήσεις με εφτά διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν κι έτσι το τελικό 58-68 αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Καρυτιανός με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 κοψίματα, ενώ για τους ξεχώρισε ο Γιάννης Πάτρος με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ .

Συνολικά οι Bullηδες είχαν 21/34 δίποντα,8/26 τρίποντα, 8/ 18 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Το Τρίτο Φύλο είχε 29/52 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 4/5 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Chicago Bullηδες(Σουσάνης): Πατρός 16(9ρ.),Σαρίκας 11, Σουσάνης 5, Μαλαμάκης 8, Κιούσης 11, Μπουρνάζος 3 (3ας.), Μελάς 4 (8ρ.).

Τρίτο Φύλο(Παντελής): Παντελής 4, Μιχαλάκης 14(4ας.), Δεληγιάννης 8, Καστρίνιος 5, Γεωργάκης 6 (7ρ.), Γκάτζιας 5, Σεβαστόπουλος 7 (6ρ.), Τσανικίδης 3, Καρυτιανός 16 (16ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εικόνα Παντελή,Καστρίνιου,Δεληγιάννη να πανηγυρίζουν λίγο πριν το τέλος του αγώνα.