13/11/2019
Devotion 14 20 14 16 - 64 -
Φα.Πα. 12 23 7 18 - 60 -

Έσπασε το αήττητο της ΦΑ.ΠΑ και συνεχίζει ακάθεκτη η DEVOTION!

Το βράδυ της Τετάρτης, στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα στον Καστελόκαμπο, η Devotion υποδέχθηκε την ΦΑ.ΠΑ σε ένα παιχνίδι που «μύριζε» ντέρμπι. Πράγματι, το ματς ήταν «θρίλερ» με τις 2 ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Δενδή ήταν ανώτερη και με μόλις 6 παίκτες, πήρε το ροζ με σκορ 64-60 και έσπασε το νικηφόρο σερί της Φαρμακευτικής Πατρών.

Ισορροπημένη ήταν η πρώτη περίοδος. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με πολύ όρεξη και περίσσια ενέργεια. «Ζεστός» ξεκίνησε ο Δενδής με 6 πόντους ενώ ακολούθησε ο Γιαννακόπουλος με 4. Για την ΦΑ.ΠΑ από 2 καλάθια είχαν οι Προβίδας και Γεράνιος για το τελικό 14-12.

Πιο επιθετικό εξελίχθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο. Ρουμελιώτης (8) και Προβίδας (8) έδωσαν πραγματικά ένα σόου κάτω από την ρακέτα με τον πρώτο να παίρνει 2 goalfoul στο δεκάλεπτο. Ο Γεράνιος συνέχισε να σκοράρει φτάνοντας συνολικά τους 9, ενώ 1 τρίποντο πέτυχε ο Χύτας. Για την Devotion εκτός από τον Ρουμελιώτη, 3 καλάθια πέτυχε, ο πάντα βοηθητικός Νικολόπουλος. Το τέλος του 2ου δεκαλέπτου βρήκε την Devotion να χάνει με 1 πόντο (34-35)!

Η ζημιά έγινε για την ΦΑ.ΠΑ στην τρίτη περίοδο. Η ομάδα του coach Στασινόπουλου έπαιζε «σαστισμένα» και πολύ νευρικά. Βέβαια αυτό οφείλεται στην πίεση της Devotion, που κατάφερε να μπει στο μυαλό των αντιπάλων της και να ελέγξει με τον τρόπο αυτό τον ρυθμό και την ταχύτητα του αγώνα. Ακόμα 1 τρίποντο έβαλε ο Γιαννακόπουλος ενώ 7 πόντους ο Δενδής που λόγω των συνθηκών αγωνίστηκε στην θέση του powerforward! Σε σουτ πίσω από τα 6.75 ευστόχησε ο Γεράνιος ενώ από 1 καλάθι είχαν οι Βασιλειάδης και Μαυρογιάννης. Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στους πάγκους τους με τον πίνακα να δείχνει 48-42 υπέρ των γηπεδούχων.

Θρίλερ! Αυτή η λέξη περιγράφει απόλυτα το τελευταίο δεκάλεπτο. Με την διαφορά να βρίσκεται μόλις στους 6 πόντους, όλοι γνώριζαν το πόσο σκληρό θα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο. Μάχες για κάθε μπάλα, φάουλ και δύσκολα καλάθια χαρακτήρισαν τα τελευταία 10 λεπτά. Δυστυχώς, όμως για την ΦΑ.ΠΑ που είδε τον αρχηγό της να βάζει 10 πόντους , η Devotion με όλους τους παίχτες της σε εξαιρετική μέρα, πήρε την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 64-60!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Δενδής με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ (0-10), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 6 λάθη σε 40 λεπτά. Σούταρε 6/7 δίποντα (85,7%), 2/7 τρίποντα (28,6%) και 4/6 βολές (66,6%). Για την ΦΑ.ΠΑ ξεχώρισε ο Λεωνίδα Γεράνιος με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ (1-4), 5 ασίστ, 7 κλεψίματα και 2 λάθη σε 32:41 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 3/5 δίποντα (60%), 4/10 τρίποντα (40%) και 4/5 βολές (80%).

Σαν σύνολο, η Devotion είχε 17/38 δίποντα (44,7%), 6/16 τρίποντα (37,5%), 12/18 βολές (66,7%), 47 ριμπάουντ (8-39), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 28 λάθη. Η ΦΑ.ΠΑ είχε 17/43 δίποντα (39,5%), 6/31 τρίποντα (19,4%), 8/11 βολές (72,7%), 32 ριμπάουντ (9-23), 11 ασίστ, 17 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 13 λάθη.

Devotion (Πετρόπουλος): Νικολόπουλος 8, Πετρόπουλος 6, Γιαννακόπουλος 14, Τσούρας 2, Ρουμελιώτης 12 (24 ριμπ), Δενδής 22 (10 ριμπ).

ΦΑ.ΠΑ (Στασινόπουλος): Θεοδωσιάδης 3, Λιούγκας 2, Μπαλτάς, Προβίδας 14 (12 ριμπ, 4 μπλοκ), Μαυρογιάννης 5, Γεράνιος 22 (7 κλεψίματα), Μπόχαλης 2, Βασιλειάδης 4, Γκοτσόπουλος 1, Χύτας 7, Κόκκινος.

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο, η Devotion διαχειρίστηκε το παιχνίδι!