14/01/2020
Capital Con-Trolls 9 6 5 16 - 36 -
L' Ovelha Negra 2 12 13 15 - 42 -

Έσπασε το αήττητο των Capital η L” Ovelha Negra!

Το απόγευμα του Σαββάτου, 11 Ιανουαρίου, στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας, η L Ovelha Negra έκανε την έκπληξη, κερδίζοντας τους αήττητους, μέχρι εκείνη τη στιγμή, Capital con- Trolls, με 36 – 42.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο ματς έκαναν οι Capital και με 7 πόντους του Nίκα και δίποντο του Ξανθάκη προηγήθηκαν με 9 – 0 για να μειώσει ότι Τσιτσιλίδης με δίποντο λίγο πριν τη λήξη της περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την L” Ovelha να μπαίνει με πατημένο το γκάζι και με 5 πόντους του Μαριόλη και 4 του Τσιτσιλίδη να περνάει μπροστά με 9 – 11. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έφεραν ξανά το ματς στα μέτρα τους με 4 πόντους του Νίκα και δύο βολές του Λυκογιάννη ενώ Χρυσανθόπουλος με δίποντο και Γρηγορόπουλος με βολή διαμόρφωσαν το 15 – 14 σκορ ημιχρόνου.

Ο Μαριόλης με δύο συνεχόμενα καλάθια έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου για να απαντήσει με δύο βολές ο Νίκας. Στην συνέχεια η L” Ovelha έπαιξε καταπληκτική άμυνα και δέχτηκε μόνο ένα τρίποντο από τον Λυκογιάννη, ενώ στην επίθεση με 5 ακόμα πόντους του Μαργόλη και 4 του Γρηγορόπουλου ξέφυγε με 20 – 27.

Μαριόλης και Σηφακάκης διεύρυναν το προβάδισμα για τους ασπρόμαυρους με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, ενώ ο Λυκογιάννης με 4 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 24 – 31. Ο Μαριόλης ξανά απάντησε με δίποντο, όμως οι Capital με τρίποντο του Λυκογιάννη και γκολ φάουλ του Nίκα πλησίασαν στους 3(30 – 33).Στη συνέχεια η L” Ovelha με τρίποντο του Τσιτσιλίδη και βολές από Χρυσανθόπουλο και Γρηγορόπουλο ξέφυγε πάλι με 8, όμως οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς και με 5 πόντους του Νίκα και μία βολή του Λυκογιάννη πλησίασαν ξανά 36 – 38. Στα τελευταία 2 λεπτά του παιχνιδιού οι Capital ήταν άστοχοι και οι φιλοξενούμενοι με βολές από Γρηγορόπουλο, την Τσιτσιλίδη και Χρυσανθόπουλο πήραν πολύ μεγάλη νίκη με το τελικό 36 – 42.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ηλίας Μαριόλης με 18 πόντους, 20 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νίκας με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ , 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά οι Capital είχαν 7/34 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 10/15 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Η L” Ovelha είχε 14/45 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 11/28 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Capital Con-Trolls(Παπαχριστόπουλος): Κατωπόδης, Μαρζάβας 2 , Παπαχριστόπουλος, Μπομπόκης, Θεοδώρου, Αθανάσαινας , Ξανθάκης, Νίκας 21 (11ρ.), Λυκογιάννης 13 (12ρ.), Κατσάτσος

L”Ovelha Negra (Καλούδης): Γράψας, Μαριόλης 18 (20ρ.), Χαραλαμπακόπουλος , Σηφακάκης 2, Χρυσανθόπουλος 4 (9ρ.), Τσιτσιλίδης 10, Γρηγορόπουλος 8(6ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ενέργεια που έβγαλαν οι νικητές μετά από αρκετό καιρό!