30/01/2023
TECHbuddy 9 15 17 7 - 48 -
Τα Βουνά 15 9 16 18 - 58 -

Έσπασε το νικηφόρο σερί των TechBuddy

Το απόγευμα της δευτέρας στο Promitheas Park παρακολουθήσαμε ένα καταπληκτικό derby ανάμεσα στους TechBuddy και τα Βουνά. Υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο σκορ, στο τέλος όμως τα βουνά έδειξαν χαρακτήρα εκμεταλλευόμενοι κιόλας τις απουσίες των αντιπάλων τους και πήραν έτσι σπίτι το πολυπόθητο ροζ φύλλο με τελικό σκορ (48-58).

Με το ξεκίνημα της περιόδου τα βουνά δείξανε τις διαθέσεις τους και μπήκανε με τέρμα τα γκάζια με ένα σερί 12-0. Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν γρήγορα με ένα δικό τους κρεσέντο πόντων και η περίοδος έκλεισε με σκορ (9-15).

Το δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου άνηκε ξεκάθαρα στους TechBuddy και συγκεκριμένα στον Γεράνιο που με 11 δικούς του πόντους εκ των οποίων 3 τρίποντα έβαλε ξανά στο παιχνίδι ψυχολογικά κυρίως την ομάδα του. Το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο(24-24) με τα βουνά να μην βρίσκουν πολλές επιθετικές λύσεις σε αυτό το δεκάλεπτο.

Το τρίτο δεκάλεπτο μας έκρυβε πολλές εκπλήξεις καθώς υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ με τους γηπεδούχους στο τέλος να προηγούνται με έναν πόντο (41-40) και τον Μαντά να κρατάει στο παιχνίδι την ομάδα του τα Βουνά με τους 8 πόντους που κατάφερε με πολύ δυσκολία να βάλει καθώς η άμυνα των TechBuddy είχε σκληρύνει για τα καλά.

Στην τελευταία περιόδου του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν καθόλου πατήματα και μείνανε πολύ χαμηλά στο σκορ, με αποτέλεσμα να χάσουν το παιχνίδι με διαφορά που δεν αντιπροσώπευε την εικόνα του παιχνιδιού. Από την αντίπερα όχθη τα βουνά με την υπογραφή του Έλληνα Sabonis-Παναγιώτη Λιόλιου που σκόραρε 10 πόντους κατάφεραν και κέρδισαν με την αξία τους το ροζ φύλλο.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νίκος Λιόλιος που έχασε το triple-double για 1 rebound και 1 ασίστ.Έβαλε 12 πόντους , μάζεψε 9 rebound , έκανε 9 ασίστ και έκλεψε 5 φορές την μπάλα.

Αξιοσημείωτη ήταν και η προσπάθεια του Γεράνιου από τους  Techbuddy που έβαλε 24 πόντους ,μάζεψε 9 rebound , έκανε 5 ασίστ και έκλεψε 4 φορές την μπάλα.

Techbuddy: Αμπατζής 5, Βαλέρης 3, Γεράνιος 24, Γεωργιόπουλος 0, Δημογιάννης 5, Λύρας 0, Παπαδημητρόπουλος 2, Παύλος 3, Χύτας 6

TaVouna: Αγγιούς 0, Αναστασόπουλος 8, Καργίωτης 3, Κουμανιώτης 0, Λευθεριώτης 4, Λιόλιος Ν. 12, Λιόλιος Π. 16, Μαντάς 15, Τσιρώνης 0, Φιλιππόπουλος 0