08/11/2021
Basket Case 12 15 12 11 - 50 -
Destroyed Pistons 9 13 12 10 - 44 -

Έσπασε το ρόδι η Basket Case!

Το απόγευμα του Σαββάτου 6 Νοεμβρίου στο Basketaki  Arena, η Basket Case είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δυσκολεύτηκε πολύ να επικρατήσει απέναντι στα πέντε λιοντάρια των Destroyed Pistons με 50 – 44.

Η Basket Case ήταν ελαφρώς καλύτερη στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε 12 – 9 , με πρώτους σκόρερ Μανσούρ και Γ.Κολιάκο να βάζουν από 3 πόντους. Για τους Pistons , ξεχώρισαν Μάλφας με 6 και Καρατσίκος με τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στην δεύτερη περίοδο με την διαφορά να πηγαίνει στους 14(25-11). Δήμου με 4 και Κολιάκος με τρίποντο οι πρώτοι σκόρερ. Στην συνέχεια οι Πίστονς πατούσαν καλύτερα και μείωσαν με 5 πόντους του Καρατσίκου και βοήθειες από Μάλφα, Σπανόπουλο, Καρέτση , για να έρθει ο Σταμουλακάτος με δίποντο, να διαμορφώσει το 27 – 22 σκορ ημιχρόνου.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να μένει στους 5(39-34). Ο Καρδαμυλάκης με 8 πόντους ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους και για τους φιλοξενούμενους, Καρατσίκος με δύο τρίποντα και Μάλφας με 4 , κρατούσαν την ομάδα τους κοντά.

Πόντο πόντο πήγαινε το τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ με τρίποντο του Κολιάκου και καλάθια από Μανσούρ και Καρδαμυλάκη, για να έρθουν οι φιλοξενούμενοι με μεγάλα σουτ από Καλογερόπουλο(2), Καρέτση και δίποντο του Σπανόπουλου, να πλησιάσουν στους δύο(46-44). Με 2 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα, ο Καρδαμυλάκης πέτυχε 4 αναπάντητους πόντους και ο φωτεινός πίνακας έδειξε το τελικό 50 – 44 για την Basket Case.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Καρδαμυλάκης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Καρατσίκος με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Η Basket Case είχε 19 / 52 δίποντα, 3 / 10 τρίποντα, 3 / 13 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Οι Pistons είχαν 10 / 26 δίποντα, 7 / 34 τρίποντα, 3 / 4 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Basket Case (Χέλμης): Καρδαμυλάκης 14, Γ. Κολιάκος 3, Κ. Κολιάκος 10 (9ρ.), Καλοκαιρινός, Σαρακινός, Σταμουλακάτος 4 (8ρ.), Χέλμης 4, Μανσούρ 9, Δήμου 6(7ρ.).

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Καρέτσης 5, Μάλφας 12 (14ρ.), Καλογερόπουλος 6(7ρ,7 ασιστ), Καρατσίκος 14, Σπανόπουλος 7(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση της Case και η πάλη μέχρι τέλους των Pistons!