27/11/2019
Basket Case 5 11 8 8 - 33 -
Gran Camaria 12 8 14 16 - 50 -

Έσπασε το… ρόδι η Gran Camaria

Την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Gran Camaria και μάλιστα με το εμφατικό 50-33 επί των Basket Case, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Development2. Η ομάδα του Αθανασίου με σημείο αναφοράς την τρομερή της άμυνα, ήλεγξε τον ρυθμό σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δικαιώς πανηγύρισε τη νίκη, υποχρεώνοντας τους Basket Case στη δεύτερη σερί ήττα.

Με διάθεση να πάρει από νωρίς τα ηνία μπήκε στο ματς η Gran Camaria και τα κατάφερε. Βασιζόμενη στην καλή της άμυνα, που κράτησε τους Basket Case χωρίς πόντο για σχεδόν επτά λεπτά, προηγήθηκε 6-0, μα το πιο σημαντικό ήταν πως έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση. Την ίδια στιγμή, οι Basket Case ήταν τρομερά άστοχοι με αποτέλεσμα να πετύχουν μόλις ένα τρίποντο και δύο βολές σε ολόκληρη την περίοδο, που τους βρήκε πίσω με 7 (5-12).

Η αντίδραση τους, πάντως, δεν άργησε να έρθει. Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με επιμέρους 11-2, πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (14-12), όμως δεν κατάφεραν να το συντηρήσουν. Η Gran Camaria με μπροστάρη τον Μαργέτη απάντησε με σερί 6-0 και ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενη 20-16.

Η Gran Camaria ήταν ανώτερη και στην επανάληψη. Με «όπλο» και πάλι την άμυνα της, κράτησε πολύ χαμηλά τον αντίπαλο, ενώ την ίδια στιγμή έβρισκε σκορ και από την περιφέρεια με Μαργέτη – Κουντούρη. Αποτέλεσμα ήταν να ξεφύγει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (20-34), την οποία και συντήρησε (24-34), αφού οι Basket Case έμοιαζαν ανήμποροι να ακολουθήσουν.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι έδειξαν κάποια σημάδια αντίδρασης και μείωσαν σε 32-39, όμως μέχρι εκεί ήταν. Η Gran Camaria δεν ήταν διατεθειμένη να γκρεμίσει ότι είχε χτίσει. Απάντησε με επιμέρου 11-1 και «κλείδωσε» τη νίκη με 50-33.

Οι Basket Case τελείωσαν το ματς με 7-45 δίποντα (15.6%), 2-27 τρίποντα (7.4%), 13-22 βολές (59.1%), μάζεψαν 49 ριμπάουντ (17-32), μοίρασαν 3 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Από την άλλη πλευρά, η Gran Camaria είχε 15-45 δίποντα (33.3%), 3-17 τρίποντα (17.6%), 11-14 βολές (78.6%), 46 ριμπάουντ (6-40), 7 ασίστ, 6 κλεψίματα και 16 λάθη.

Τι μας άρεσε: Η προσήλωση της Gran Camaria και οι εξαιρετικές άμυνες που έβγαλε και την οδήγησαν στη νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας των Basket Case.