30/01/2020
Γέροντες 14 9 4 11 - 38 -
Intercity BC 10 11 11 17 - 49 -

Έσπασε το ρόδι η Intercity!

Tην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πραγματοποίησε η Intercity BC, η οποία επικράτησε στο κλειστό του Μενιδίου των Γερόντων με 38-49. Η νεοσύστατη ομάδα κατάφερε και βρήκε λύσεις απέναντι στους Γέροντες και πήρε μια σημαντική νίκη στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου του όγδοου ομίλου. Από την άλλη οι Γέροντες για άλλο ένα ματς δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι παίκτες της Intercity καθώς στα πρώτα τέσσερα λεπτά προηγήθηκαν με 1-5. Οι Γέροντες όμως ισορρόπησαν το παιχνίδι, το έφεραν στα μέτρα τους και τελικά κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με 14-10. Ο Δαουτάκος ήταν πρώτος σκόρερ σε αυτό το δεκάλεπτο για τους Γέροντες με έξι πόντους, ενώ για τους Άσπρους πέντε έβαλε ο Σταυρόπουλος και τρεις ο Νικολάου.

Στην δεύτερη περίοδο το ματς ήταν πολύ κλειστό, καθώς οι άμυνες δυνάμωσαν, με αποτέλεσμα να μην είναι όσο παραγωγικό όσο το πρώτο. Οι δύο ομάδες σκόραραν όλα τα καλάθια εναλλάξ και καμία δεν κατάφερε κάποιο σερί, ώστε να πάρει κάποιο ιδιαίτερο προβάδισμα. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους Γέροντες με 23-21. Λομπαρδής με πέντε και Γεροντίδης με τρεις καλύτεροι των “Μαύρων”, Μπαλαφούτης με πέντε και Νικολάου με τέσσερις ξεχώρισε από την Intercity.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γέροντες έπαθαν μπλακ-άουτ! Με μόλις ένα πόντο, από βολή του Δαουτάκου, στα πρώτα 8'08” η Intercity έβαλε 11 πόντους και προηγήθηκε με 24-32. Αυτό ήταν και το μεγαλύτερο προβάδισμα που πήρε κάποια από τις δύο ομάδες στο παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο. Με τρεις πόντους του Λομπαρδή για τους Γέροντες, η Intercity έμεινε μπροστά με 27-32 στην λήξη του χρόνου. Μπαλαφούτης (4), Νικολάου (3) και Παπασημινός (3) οι διακριθέντες των φιλοξενούμενων.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε τους Γέροντες αποφασισμένους να μπουν και να διεκδικήσουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Ήταν πιεστικοί στην άμυνα και προσπάθησαν να τρέξουν στην επίθεση με αποτέλεσμα μέχρι το πέμπτο λεπτό να έχουν σερί 11-2 και να είναι μπροστά με 38-34. Όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν σκόραραν ξανά, δέχτηκαν 15 αναπάντητους πόντους από την φανταστική, σε εκείνο το διάστημα, Intercity και το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στους φιλοξενούμενους. Δαουτάκος με πέντε και Λομπαρδής με τέσσερις καλύτεροι επιθετικά των Γερόντων, Νικολάου και Μπαλαφούτης, με εφτά έκαστος, οι αιτίες της μεγάλης νίκης της Intercity.

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Νικολάου με 15 πόντους (6/18 δίποντα, 0/5 τρίποντα και 3/9 βολές), 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ο Πέτρος Δαουτάκος ξεχώρισε με 12 πόντους (5/7 βολές, 2/7 δίποντα και 1/7 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι Γέροντες είχαν 11/42 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 10/17 βολές, 38 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 12 λάθη. Η Intercity είχε 16/39 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 8/21 βολές, 48 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 12 λάθη.

Γέροντες (Γεροντίδης): Γεροντίδης 5 (1τρ 5ασ), Γεωργιόπουλος (9ρ), Σιχλιμίρης 2(5ρ), Δαουτάκος 12 (1τρ 12ρ), Κουτσιούκης 2, Λομπαρδής 14, Τζιληλής 3.

Intercity BC (Μπαλαφούτης): Παπασημινός 3 (1 τρ 8ρ), Φιλίνης 5, Σταυρόπουλος 7 (1τρ 5ρ), Χατζηλιάς 7 (6ρ), Μπαλαφούτης 16 (1τρ 6ρ), Τανταρούδας 3, Νικολάου 15 (17ρ 2μπ)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Γερόντων στην αρχή της τέταρτης περιόδου και η αντίδραση της Intercity στην συνέχεια.