01/10/2020
Melisses BC 6 9 2 8 - 25 -
Kolosos Dunk n' Donuts 6 6 10 8 - 30 -

Έσπασε το ρόδι ο Kolossos Dunk n’ Donuts!

Τη πρώτη του νίκη με 25-30 για το Basketaki Cup , έκανε ο Kolossos Dunk n Donuts ενάντια στις Melisses, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Seven Sports Club στην Ανθούσα .

Ο αγώνας σε καμία περίπτωση δεν διεκδικεί δάφνες θέματος , καθώς οι δύο ομάδες παρουσίασαν τεράστιο έλλειμμα στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους .

Ενδεικτικό των όσων γράψαμε πιο πάνω είναι ότι το τέλος της πρώτης περιόδου,  βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 6 -6 , με τους Μπάνο και Νάννη να σκοράρουν από τέσσερις και δύο πόντους αντίστοιχα,  ενώ για τους τυπικά φιλοξενούμενους  τέσσερις είχε ο Χαροκόπος και δύο ο Αρμενιάκος .

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις Melisses να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων, 15 – 12 . Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, με 10 – 8 και 13 – 10 , στο 15ο και 17ολεπτό αντίστοιχα της αναμέτρησης , με τον Τζιουμακλή και τον Τσακαρισιανό  να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα του δεύτερου δεκαλέπτου, πετυχαίνοντας από δύο πόντους ο καθένας .

Η τρίτη περίοδος  αποτέλεσε τη πλέον καθοριστική για την τελική έκβαση του αγώνα. Οι Melisses με καλάθι του Πάτση αύξησαν τη διαφορά στους πέντε πόντους,  17- 12 , 8.30 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Τι ακριβώς συνέβη στη συνέχεια; Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν χωρίς καλάθι  και ο Kolossos με ένα εντυπωσιακό σερί 10-0 , έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 17 – 22 .

Η ψυχολογία ήταν πλέον με τη πλευρά των τυπικά φιλοξενούμενων,  οι οποίοι έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια διαφορά,  15 – 25 , με μια βολή και ένα τρίποντο του Τσακαρισιάνου και Χαροκόπου αντίστοιχα. Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε την ομάδα του Kολοσσού να πανηγυρίζει τη πρώτη του νίκη με τελικό σκορ 25 – 30 .

Mvp του αγώνα  αναδείχθηκε ο Τσακαρισιάνος  με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ , μια ασίστ και τρία κλεψίματα , ενώ ο καλύτερος των ηττημένων ήταν ο Μπάνος με 6 πόντους , 7 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Melisses είχαν συνολικά 8/39 δίποντα , 2/19 τρίποντα , 3/7 βολές , 29 ριμπάουντ , 8 ασίστ , 7 κλεψίματα και 9 λάθη . Οι νικητές, από την πλευρά τους, είχαν 10/30 δίποντα , 2/20 τρίποντα , 0/2 βολές , 46 ριμπάουντ , 8 ασίστ και 4 κλεψίματα .

Melisses (Πάτσης) : Κρούπης  2 , Παπαδιάς , Τζιουμάκης 2 , Νάννης 8 , Μπάνος 6 , Πάτσης 2 , Ομράν , Μπουγιούκος 5 .

Kolossos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας) : Αρμενιάκος 8 , Τσακαρισιάνος10 , Χαροκόπος 6 , Χουλιάρας , Δημόπουλος 2 , Μιαούλης , Ζαμπούρας 4 , Παλαντζάς .

Τι μας άρεσε : Η προσωπική απόδοσή του Τσακαρισιάνου , όπου για ένα ριμπάουντ δεν έκανε το double – double .

Τι δεν μας άρεσε : Οι μόλις 55 πόντοι που μπήκαν σε  ολόκληρο το παιχνίδι.