26/11/2019
Think Digital 12 11 14 16 - 53 -
Remal Madrid 18 16 14 9 - 57 -

Έσπασε το ρόδι και η Remal Madrid!

Tην αυλαία της 9ης αγωνιστικής, άνοιξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Think Digital και Remal Madrid. Το παιχνίδι ήταν κάπως αμφιλεγόμενο, με την TD χάνει στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Έτσι τα παλικάρια του Ανδρικόπουλου, προσπάθησαν να διασκεδάσουν για ακόμη μία φορά και εν τέλει πήραν και την νίκη με σκορ 57-53!

Η Remal Madrid ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Ανδρικόπουλο να σημειώνει πολύ γρήγορα τα πρώτα το 2 καλάθια και με τον Λανδρίτση να βρίσκεται ξανά σε καλή μέρα, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μία διαφορά της τάξεως των 6 πόντων. Για την Think Digital 6 πόντους είχε ο Bαρέλας και 2 καλάθια έβαλε ο Καπερώνης.

Η διαφορά έφτασε τους 11 πόντους στην δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Ανδρικόπουλου μπήκε πάρα πολύ αποφασισμένη και αυτό φάνηκε. Με πρωταγωνιστή αυτή τη φορά τον Μπαρμπάτη (10 πόντοι) οι «μαδριλένοι» έδειξαν ότι μπορούν να παίξουν ποιοτικό μπάσκετ. Στην αντίπερα όχθη, η Τhink Digital δεν είχε απαντήσει στο σκοράρισμα του Μπαραμπάτη με εξαίρεση μόνο τον Βαρέλα. Οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για το ημίχρονο με το σκορ να είναι 23-34!

Πλήρως ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες φάνηκαν κουρασμένες, τουλάχιστον σε βαθμό που επηρέασε το σκοράρισμα. Ο Βαρέλας συνέχισε ακάθεκτος με τις πάσες του Καπερώνη να βάζει εύκολα καλάθια, έχοντας έτσι, τους μισούς πόντους της ομάδας του. Το ίδιο έκανε και ο Σαββόπουλος για την Remal με 2 τρίποντα.

Η ομάδα του Καπερώνη έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με πολύ τρέξιμο και πολύ δυνατές άμυνες κατάφερε να πλησιάσει και τελικά να περάσει μπροστά στο σκορ. Δυστυχώς όμως για την TD, 1 τρίποντο του Λανδρίτση καθώς και το πάθος το παικτών της Remal της στέρησε την νίκη. Έτσι λοιπόν η Remal Madrid πήρε την πρώτη της νίκη στο BPL!

Mvp του αγώνα ήταν ο Μάριος Λανδρίτσης με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ (2-14), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη σε 37:13 λεπτά αγώνα. Σούταρε 2/3 δίποντα (66,7%), 3/11 τρίποντα (27,3%), και 1/2 βολές (50%). Για την γηπεδούχο ομάδα ξεχώρισε ο Λάμπρος Βαρελάς με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ (1-8). Είχε επίσης 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 40 λεπτά. Σούταρε 11/24 δίποντα (45,8%), 0/2 τρίποντα (0%) και 4/4 βολές (100%).

Σαν σύνολο, η TD είχε 22/49 δίποντα (44,9%), 1/30 τρίποντα (3,3%), 6/12 βολές (50%), 45 ριμπάουντ (11-34), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη. Η Remal Madrid είχε 16/30 δίποντα (53,3%), 7/36 τρίποντα (19,4%), 4/13 βολές (30,8%), 51 ριμπάουντ (9-42), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 15 λάθη.

Think Digital (Καπερώνης): Καυκαλιάς 2, Καραντζής 4, Δημητρέλλος, Σταγκίδης 8 ( 9 ριμπ), Κανούτος, Μαρίνης 9, Βαρελάς 26 (9 ριμπ), Καπερώνης 4 (12 ριμπ, 15 ασίστ).

Remal Madrid (Κεπενός): Ανδρικόπουλος 4, Κατσαΐτης Β. Γ. 2, Καπαρδέλης 8 (11 ριμπ), Σαβόπουλος 14, Μπαραμπάτης 14 (13 ριμπ), Παύλου 1, Λανδρίτσης 14 (16 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως η RM διασκεδάζει σε κάθε παιχνίδι ανεξαρτήτου αποτελέσματος!