19/10/2021
Pourangers BC 7 14 14 12 - 47 -
Mpaloniakos 23 24 15 15 - 77 -

Έστειλε το δικό του μήνυμα ο Mpaloniakos!

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Mpaloniakos που επικράτησε εύκολα των Pourangers με 77-47 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.
Από το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζαγαριώτη μπήκε στο παρκέ με το πόδι πατημένο στο γκάζι και παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση, προηγήθηκε με 23-7 με το τέλος της περιόδου, με τον Κώστα Λεβεντούρη να σημειώνει 10 πόντους. Για τους Pourangers, 4 πόντους έβαλε ο Άκης Μακρόπουλος.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Mpaloniaks ήταν εξαιρετικός, ανέβασε κι άλλο τον σκορ και την διαφορά του και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 47-21, με τον Γιώργο Λαδιά να σημειώνει 8 πόντους. Για την ομάδα του Στρατόπουλου, 4 πόντους έβαλε ο Κώστας Σταυρόπουλος.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Mpaloniakos έκανε διαχείριση και κατάφερε να μην απειληθεί. Ο Θεοχάρης Γεωργιάδης από τους Pourangers βρήκε τρόπο να σκοράρει, ωστόσο οι «γκρι» διατήρησαν την διαφορά τους σε μεγάλα επίπεδα (62-35).
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, οι δύο ομάδες δοκίμαζαν διάφορα πράγματα ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Το τελικό 77-47 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, αφού ο Mpaloniakos ήταν εξαιρετικός από την αρχή ως το τέλος του παιχνιδιού.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Χάρης Κατσώνης με 4 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 2 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Μπόυτζης με 2 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.
Συνολικά οι νικητές είχαν 28/68 εντός πεδιάς, 6/14 τρίποντα και 15/21 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 6 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν 16/57 εντός πεδιάς, 6/24 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 1 τάπα.
Pourangers (Στρατόπουλος): Στρατόπουλος 2, Πιστεύος, Δήμου 6, Παπαβασιλείου, Μαρκόπουλος 12, Αγαδάκος 3, Γεωργιόπουλος 4, Σταυρόπουλος 6, Μπούτζης 2, Γεωργιάδης 12.
Mpaloniakos (Ζαγαριώτης): Λεβεντούρης 16, Λαδιάς 20, Καρατσαρέας 8, Γούλας 9, Παναγιωτίδης 4, Μπαμπούδης 14, Κατσώνης 4, Παπαβασιλείου, Καραχάλιος 2, Ζαγαριώτης.
Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Mpaloniakou!