06/02/2024
Phoenix Bums 14 10 20 16 - 60 -
Tebelwolves 16 13 12 11 - 52 -

Έστω και δύσκολα οι Bums!

Τρία δεκάλεπτα κράτησε η αντίσταση των Tebelwolves απέναντι στους Phoenix Bums, με την παρέα του Κοβάτσου να κερδίζει με τελικό σκορ 60-52.

Η αρχή του αγώνα βρήκε τους Bums να παίζουν έξυπνα και να χτυπούν σε πρώτο χρόνο την άμυνα των Tebelwolves, με τον Παλαμιδά να είναι θετικός στο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν το... κλειδί και αυτό ήρθε από τα 6.75 και με τρεις "βόμβες" από Μασοκώστα (2) και Κορδαλή πέρασαν μπροστά με σκορ 14-16 για πρώτο ημίχρονο. Η άμυνα των "Tebel" ήταν σε άλλα... επίπεδα, ο Κουτρούλης βοηθούσε και στις δύο πλευρές του παρκέ και κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 24-29 για τους "μπλε"!

Τρομερή πίεση άσκησαν στους Bums οι φιλοξενούμενοι, καθώς με σκεπτόμενο μπάσκετ και λύσεις σχεδόν από κάθε παίκτη που πάτησε παρκέ πέρασαν μπροστά λίγο πριν τη λήξη της περιόδου, με τον Χαριτόπουλο να σκοράρει σχεδόν με την κόρνα και να γράφει το 44-41 για τους γηπεδούχους. Η κάνουλα εκεί όμως... έκλεισε! Σταμάτησαν να υπάρχουν λύσεις από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα ο Ζερντίτσκι από την άλλη να κυριαρχεί συνάμα επιθετικά και οι Bums να φτάνουν στην επικράτηση με τελικό σκορ 60-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χαριτόπουλος με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος. Από τους Tebelwolves ξεχώρισε ο Δημήτρης Μασοκώστας με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/38 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 7/17 βολές, 36 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/35 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 1/2 βολές, 41 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 14 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Δεδούσης 3, Ζερντίτσκι 15, Κοβάτσος 5, Κουναλάκης 5, Μπαλτζόγλου, Παλαμιδάς 10, Πανδής 5, Παπαντωνίου 4, Φρέρης 2, Χαριτόπουλος 11.

Tebelwolves (Καρπούζος): Ζάτας, Καρπούζος 2, Κορδαλής 16, Κουτρούλης 7, Μασοκώστας 16, Μπακογιάννης 5, Μπιστούνας 2, Πουλάκης 4, Τζερεμές.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!