06/05/2022
Pourangers BC 14 11 18 7 - 50 -
Kavlanta Hawks 6 19 21 10 - 56 -

Έσωσαν την χρονιά οι Kavlanta Hawks!

Στην D2-League θα αγωνίζονται και του χρόνου οι Kavlanta Hawks, καθώς για την 22η και τελευταία αγωνιστική του τέταρτου ομίλου κέρδισαν την πεντάδα των Pourangers με 50-56 και έστειλαν τους Ellinoroston Celtics στην νεοσύστατη D3-League!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Pourangers στο ματς, καθώς με προσωπικό show του Μπούτζη με 8 πόντους, προηγούνταν με 12-0 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τους Ντέμο – Καραγιάννη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης οι δύο ομάδες, με τους Kavlanta Hawks να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό και με 7 πόντους του Καραγιάννη, 6 του Πέτσα και 4 του Παπαδημητρόπουλου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 25-25. Ο Αγαδάκος με 4 πόντους και ο Μπούτζης με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Καραγιάννη, 5 του Παπαδημητρόπουλου και 4 του Πέτσα, η παρέα του Τσαντέ προηγούταν με 43-46. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Παππούδες, με τους Αγαδάκο και Μπούτζη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 43-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα “Γεράκια” διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με εύστοχες προσπάθειες των Πέτσα, Παπαδημητρόπουλου, Μπήτρου και Καραγιάννη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 50-56! Δεν μπόρεσαν οι Pourangers να γυρίσουν το ματς, καθώς ξέμειναν από δυνάμεις και έτσι δεν τους έφταναν οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Μαρκόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/17 βολές, 14/45 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 6 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/16 βολές, 21/79 δίποντα και 2/23 τρίποντα. Μάζεψαν 68 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Pourangers ο Αγαδάκος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 5/14 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες. Betsson mvp των Kavlanta Hawks ο Πέτσας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/9 βολές και 5/20 δίποντα. Πήρε 29 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Pourangers (Γεωργιόπουλος): Στρατόπουλος, Αγαδάκος 16 (1), Γεωργιόπουλος 5, Μπούτζης 17 (2), Μαρκόπουλος 12 (1)

Kavlanta Hawks (Τσαντές): Ντέμος 4, Μπήτρος 4, Καραγιάννης 18 (2), Πέτσας 14, Παπαδημητρόπουλος 11, Μπόικο 5, Τσάντες

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!