21/03/2024
Tebelwolves 18 10 8 16 - 52 -
Athens Crips 18 12 22 17 - 69 -

Έσωσαν την χρονιά οι Crips!

Στην Master League θα αγωνίζονται και του χρόνου οι Athens Crips, καθώς για την 22η και τελευταία αγωνιστική του τέταρτου ομίλου κέρδισαν τους Tebelwolves με 52-69 στο Athens Sports Hall!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 18-18. Για τους Tebelwolves 6 πόντους είχε ο Πουλάκης, τον οποίο ακολούθησαν οι Μασοκώστας και Μπιστούνας με 5 πόντους έκαστος, ενώ για τους φιλοξενούμενους τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Σμυρλής (7π), Λάντζας (6π) και Αργυρούλης (5π).

Ούτε και στο δεύτερο δεκάλεπτο μπόρεσε κάποια ομάδα να ξεφύγει στο σκορ και έτσι οι Athens Crips με 6 νέους πόντους του Λάντζα, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 28-30. Ο Μπιστούνας με 5 ακόμη πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα τρίποντο έβαλε ο Ζάτας και ένα δίποντο ο Τζερεμές.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Παπαδόπουλου πάτησε γκάζι και με 7 πόντους του Γκουγκούση, 6 του Σμυρλή, 4 του Λάντζα και τριποντάκι του Κουρκουλή, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 36-52. Δεν μπόρεσαν οι Tebelwolves να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 νέους πόντους του Πουλάκη και το καλάθι του Καρπούζου. Σκορ τρίτης περιόδου 36-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι Athens Crips έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-69, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Αργυρούλη, Λάντζα και Παπαδόπουλου. Για τους "Λύκους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ζάτας, Πουλάκης και Μασοκώστας.

Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Πουλάκης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 8/17 δίποντα, ενώ πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των Athens Crips ο Αργυρούλης με 14 πόντους (triple-double), έχοντας 3/3 βολές, 4/7 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη.

Tebelwolves (Καρπούζος): Ζάτας 10 (2), Καρπούζος 4, Μασοκώστας 9 (1), Μπιστούνας 11 (3), Πουλάκης 16, Τζερεμές 2

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Αργυρούλης 14 (1), Γκουγκούσης 9 (1), Κουρκουλής 5 (1), Λάντζας 22, Παπαδόπουλος 4, Σμυρλής 15

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ των δύο ομάδων και το triple-double του Αργυρούλη!