19/02/2024
Πι Stoli α 10 20 14 18 - 62 -
Γκουρούδες 16 12 14 22 - 64 -

Έσωσαν στο τέλος την παρτίδα οι Γκουρούδες!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, οι Γκουρούδες αν και τα βρήκαν σκούρα απέναντι στα εκπληκτικά ΠιStoliΑ, κατάφεραν να πάρουν ακόμη μια νίκη με σκορ 62-64!

Οι Γκουρούδες μπορεί να μην έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να πάρουν το προβάδισμα στο πέρας της περιόδου με σκορ 10-16! Ο Βασιλάκης ανέλαβε το κύριο μέρος της επίθεσης μέσα από το ζωγραφιστό με 5 πόντους στο ενεργητικό του! Από την άλλη πλευρά, ο Κεφαλιανός τα πήγε περίφημα στο μαρκάρισμα του Αχή, ενώ πρόλαβε να πληγώσει τον αντίπαλο με 4 πόντους!

Η συνέχεια του παιχνιδιού αποτέλεσε προάγγελο για ότι θα ακολουθήσει, καθώς οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, υποχρέωσαν τον Αχή να κλείσει το ημίχρονο άποντος και με τους Λιόλιο και Μαυρεδάκη να παίρνουν στις πλάτες τους τα ΠιstolιΑ οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο συν δυο με σκορ 30-28! Από την πλευρά των Γκουρούδων, ο Τουπής αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με 5 πόντους!

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το μοναδικό στο οποίο οι δυο ομάδες βρέθηκαν στην απόλυτη ισορροπία με το επιμέρους 14-14! Ο Λιόλιος πρόσθεσε 4 πόντους, ενώ ο Αχής ξύπνησε από το αγωνιστικό λήθαργο, πετυχαίνοντας 8! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 44-42!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με τον Κωνσταντινίδη να βρίσκει σκορ έξω από την γραμμή των 6.75 και τον Λιόλιο να τον ακολουθεί σε απόδοση προηγήθηκαν λίγο πριν το τέλος με 60-53! Ωστόσο, οι Γκουρούδες δεν είχαν πεις την τελευταία τους λέξη, ισοφάρισαν σε 62-62 και με καλάθι του Μελάγιες 10 δευτερόλεπτα πριν ακουστεί ο ήχος από τη κόρνα λήξης, πήραν μια ακόμη νίκη με σκορ 62-64!

Betsson MVP ο Αριστείδης Τουπής με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Κεφαλιανός είχε 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 20/44 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 9/14 βολές, 45 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/34 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 4/11 βολές, 33 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη.

ΠιStoliΑ(Λιόλιος): Βούλγαρης 4, Ιωαννίδης 9, Κεφαλιανός 7, Κωνσταντινίδης 14, Λιόλιος 19, Μαυρεδάκης 6, Πλάκας 3.

Γκουρούδες(Μελάγιες): Αχής 11, Βασιλάκης 14, Μελάγιες 13, Μπαλαούρας 7, Οικονόμου 5, Τουπής 14.

Τι μας άρεσε : Ο χαρακτήρας που έδειξαν οι νικητές στο τέλος, αλλά και συνολική απόδοση της ομάδας του Λιόλιου!