12/03/2024
New World Fix 18 15 18 21 - 72 -
ReTirees 25 24 11 28 - 78 -

Έσωσαν την κατηγορία οι ReTirees!

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall του Κολωνού , οι ReTirees επικράτησαν με 72-78 των New World Fix εξασφαλίζοντας έτσι την παραμονή τους στην κατηγορία , στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Winter Elite by Betsson League.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή του παιχνιδιού πιο συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι παίρνοντας έτσι γρήγορο προβάδισμα 8 πόντων(2-10) πετυχαίνοντας δύο τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Στην συνέχεια βέβαια οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη της έντασης τους και με τους Ζωιτό και Diallo να παίρνουν πρωτοβουλίες έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -7(18-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι Fix κατάφεραν να ψαλιδίσουν σχετικά γρήγορα την διαφορά μειώνοντας στους 3 6:56 πριν το ημίχρονο(24-27).Στην συνέχεια όμως οι ReTirees ανέβασαν το intensity στο παιχνίδι τους και τριποντο του Πλεξουσάκη 5:16 πριν την λήξη του δεκαλέπτου , έφεραν την διαφορά ξανά στις παρυφές των 10 πόντων(27-36).Οι Fix είχαν χάσει τελείως την συγκέντρωση τους και τον ρυθμό τους πηγαίνοντας μάλιστα στην ανάπαυλα όντας πίσω με 16 πόντους(33-49).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι New World Fix προσπάθησαν να αντιδράσουν με τους Ρωμοσιό ,Ζωιτό και Γιαμαίο να προσπαθούν να δώσουν λύσεις στην ομάδα τους. Οι ReTirees όμως έπαιζαν καλή άμυνα , είχαν τους Τσιρίδη και Τσιλάβη σε καλή επιθετικά ημέρα με αποτέλεσμα να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 9 πόντων(51-60).

Με την έναρξη του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου , οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την αντεπίθεση όμως οι ReTirees έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα κρατώντας την υπέρ τους διαφορά 3 λεπτά πριν το τέλος(63-71).Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ζωιτός , που με δύο τρίποντα στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού , έκανε το ματς ντέρμπι.Οι ReTirees όμως δεν «ήπιαν» θάλασσα και με δύο εύστοχες βολές του Τσιρίδη στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού , πήραν την πολύ σημαντική νίκη με το 72-78 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσιρίδης με 22 πόντους , 8 ριμπάουντ , 5 ασιστ και 2 κλεψίματα ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Ζωιτός με 26 πόντους και 4 ριμπάουντ.

New World Fix(Τασιούδης):Diallo 10,Lorenzo,Βαμβακούσης 3,Ζωιτός 26,Λογγίτσης 5,Παναγιωτάκης 2,Ρωμοσιός 14,Σταματόπουλος 12

ReTirees(Κουσούλης):Γιαμαίος 21,Κτιστάκης,Πλεξουσάκης 10,Σαρρής ,Τσαπατάκης 7,Τσιλάβης 18,Τσιρίδης 22

Τι μας άρεσε:Ο γρήγορος ρυθμός που είχε το παιχνίδι σε όλη την διάρκειά του.