05/02/2020
Άνεμος BC 11 33 16 13 - 73 -
Hood BC 19 12 10 7 - 50 -

Μετά τους τραυματισμούς… φύσηξε!

Η Hood πήρε προβάδισμα νωρίς και φαινόταν πως το ματς θα πάει για ντέρμπι, όμως αρχικά ο τραυματισμός του Πρωτόγερου και στη συνέχεια αυτός του Στεφόπουλου, την αποδυνάμωσαν και ο Άνεμος ανέβασε στροφές και διαφορά, φτάνοντας στο επιβλητικό 73-50 που τον διατήρησε στην κορυφή του τρίτου ομίλου της Master League με 9-1 (στο 5-5 η Hood).

Η εξάδα που είχε διαθέσιμη ο Στέργιος Πατσάκας ήταν από πριν γνωστό ότι θα είχε δυσκολίες απέναντι στους πρωτοπόρους, όμως στην πρώτη περίοδο δεν φάνηκε, αφού οι Σαρρής, Σολδάτος, Στεφόπουλος και Δημήτρης Κλιμαντήρης ήταν αποτελεσματικοί και έκαναν το 11-19 στο δεκάλεπτο, με τον Άνεμο να στηρίζεται στον Γεωργούση και τους Παππά, Δημητρόπουλο να δίνουν λίγες βοήθειες επιθετικά.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν, γιατί από τη μία οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ταχύτητα και πσοσοτά ευστοχίας, αλλά και από την άλλη άρχισε να νιώθει ενοχλήσεις ο Πρωτόγερος για τους «μαύρους», κάτι που σε συνδυασμό με τα φάουλ που φορτώνονταν και το ότι ο Λαύκας είναι ακόμα στο 40% της απόδοσής του, έδωσε πιο πολλούς χώρους στους γηπεδούχους και οι Γεωργούσης, Βήττας, Χούσος, Λαδιάς, Παππάς διαμόρφωσαν το 44-31 στο ημίχρονο!

Η απόσταση που είχε μεγαλώσει άφησε τους «ανέμους» σε πιο χαλαρή ταχύτητα στο τρίτο δεκάλεπτο και η αποβολή του Σολδάτου με 5 φάουλ αποδυνάμωσε κι άλλο τους «Χουντ», αφού τραυματίστηκε και ο Στεφόπουλος και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με τέσσερις παίκτες στο παρκέ, χωρίς ο Άνεμος να αλλάξει κάτι στην πεντάδα του, οπότε το 60-43 ήρθε φυσιολογικά στο 30ο λεπτό.

Χούσος, Δημητρόπουλος και Καρατσαρέας έδρασαν γρήγορα στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν υπήρχε ίχνος ανησυχίας πλέον για τους «ερυθρόλευκους», που έκαναν εύκολα το 73-50, με τους «μαύρους» να είναι… ξενερωμένοι και να περιμένουν περισσότερες παρουσίες στα επόμενα ματς.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Σπύρος Γεωργούσης με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από τους «Χουντ» ξεχώρισε ο Τόλης Στεφόπουλος με 2 πόντους, 22 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 18/39 δίποντα, 11/38 τρίποντα, 4/7 βολές, 38 ριμπάουντ (12-26), 13 ασίστ, 12 κλεψίματα, 11 λάθη και 3 μπλοκ, με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 14/39 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 13/25 βολές, 47 ριμπάουντ (13-34), 2 ασίστ, 7 κλεψίματα και 21 λάθη.

Άνεμος (Κούμουλος): Γεωργούσης 21, Χούσος 11, Λαδιάς 11, Βήττας 10, Δημητρόπουλος 8, Παππάς 7, Καρατσαρέας 3, Αθανασίου 2, Μεχίλι

Hood (Πατσάκας): Κλιμαντήρης 15, Σολδάτος 10, Σαρρής 10, Πρωτόγερος 8, Λαύκας 5, Στεφόπουλος 2

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το ξεκίνημα των Hood, αλλά και η «δύναμη» του Ανέμου, που δεν άφησε περιθώριο για αμφισβήτηση μετά το 15ο λεπτό.