27/02/2020
Wolves 12 14 17 10 - 53 -
Dilaveri 18 17 23 13 - 71 -

Ετοιμάζει βαλίτσες για Master League το Dilaveri!

Στα χρώματα του Dilaveri βάφτηκε το ντέρμπι κορυφής στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς επικράτησε των Wolves με 53-71 και ξέφυγε στο +2, έχοντας και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το Dilaveri μπήκε πιο δυνατά στο ντέρμπι και με 4 πόντους του Γόντικα, άλλους τόσους του Παρούση και 3 του Βογιατζάκη, πήρε δύο φορές αέρα 8 πόντων, 2-10 & 7-15, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 12-18. Ο Δρακόπουλος με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Κοπανάκης και Φιλοκώστας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Καζέρου είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 18-28 & 23-33, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 26-35, χάρη σε 6 πόντους του Καλλιμάνη, 5 του Γραμματικάκη και 4 του Γόντικα. Τους Wolves κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Κοπανάκη και τα τρίποντα των Μεϊκόπουλου – Μαρσέλου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Λύκοι έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Κοπανάκη (5π), Χαρακίδα (4π) και Φιλοκώστα (4π), πλησίασαν απειλητικά στο καλάθι, 37-39, 4:15 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το γεγονός αυτό ξυπνησε τους Πειραιώτες, οι οποίοι πάτησαν γκάζι και με τους Γραμματικάκη (6π), Μούτσο (6π) και Καλλιμάνη (5π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 43-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Dilaveri συνέχιζε να παίζει σωστό μπάσκετ και με τους Παρούση (7π) και Καλλιμάνη (4π) να ηγούνται της επίθεσης της ομάδας τους, έφτασε στην εντυπωσιακή νίκη με 53-61. Δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο της τελευταίας περιόδου να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι, με τον Φιλοκώστα να ξεχωρίζει με τους 4 πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/18 βολές, 16/41 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/19 βολές, 25/60 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Wolves ο Κοπανάκης με 14 πόντους, έχοντας 6/7 βολές και 4/8 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ. Κορυφαίος για το Dilaveri ο Καλλιμάνης με 13 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 5/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Wolves (Τύρος – Πετρόπουλος): Καρατζάς, Μεϊκόπουλος 5 (1), Φιλοκώστας 12, Κοπανάκης 14, Μαρσέλος 5 (1), Σπαθής, Παπαευσταθίου 2, Χαρακίδας 5, Δρακόπουλος 10, Τύρος

Dilaveri (Καζέρος): Γραμματικάκης 11, Κόης, Γόντικας 8, Πουπάκης 2, Καζέρος, Μαστοράκης, Στιβακτάκης 7 (1), Παρούσης 13 (1), Καλλιμάνης 13, Μούτσος 10 (2), Δουλουγέρης 4, Βογιατζάκης 3

Τι μας άρεσε: Τα εκρηκτικά διαστήματα που είχε το Dilaveri!