01/10/2019
Brazzerzz Beachterzz 13 7 16 13 - 49 -
Milwaukee Sucks 13 19 24 20 - 76 -

Έτοιμοι για Milwaukee οι Sucks!!

Εκτός από τις πανέμορφες νέες εμφανίσεις τους, οι Milwaukee Sucks έχουν φέτος να δείξουν και την… τρελή όρεξη για γρήγορο και ποιοτικό μπάσκετ, κάτι που τους έδωσε εύκολα την δεύτερη νίκη τους στον 32ο όμιλο του Basketaki Cup (2-0), απέναντι στους Brazzerzz Beachterzz που μετά το 25’ δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και… παρέδωσαν (0-2).

Με βάση το πώς ξεκίνησε το παιχνίδι, περιμέναμε ντέρμπι, αφού οι Μπράζερζ ήταν σε καλύτερη κατάσταση αρχικά και οι Δημητριάδης, Μανωλάτος, Τσιτούρας τους έβαλαν μπροστά στο 7ο λεπτό (11-6), με τους «Σακς» να γυρίζουν το σκορ από τις προσπάθειες των Πετρόπουλου, Νικολάκη, Καββαθά (11-13) και το δεκάλεπτο τελικά να κλείνει στο ισόπαλο 13-13.

Η επίθεση των «πορτοκαλί» δεν λειτούργησε καλά στη δεύτερη περίοδο (5 πόντοι συνολικά, με τον Δημητριάδη να παλεύει με τα θηρία) και τα αγόρια από το Μιλγουόκι το εκμεταλλεύτηκαν, αφού είχαν πολύ καλά ποσοστά και με τα σουτ των Καπετανάκη, Πετρόπουλου, Γκολφινόπουλου, Τσίνα πήγαν τη διαφορά στους 12 πόντους μέχρι το ημίχρονο (20-32).

Όσο μπορούσε να το παλεύει ο Δημητριάδης, οι Μπίχτερζ ακολουθούσαν και τα τρίποντα του Κυριάκου τους διατήρησαν τις ελπίδες να μείνουν στο ματς μέχρι το 25’ (31-41), αλλά μετά οι Sucks ανέβασαν ταχύτητα και οι Πετρόπουλος, Καββαθάς, Καπετανάκης, Νικολάκης έδωσαν πιο πολύ «αέρα» στην ομάδα τους, με το 30ο λεπτό να ολοκληρώνεται στο 34-51.

Η απόσταση ήταν ήδη μεγάλη και οι Brazzerzz δεν είχαν την αντοχή να γκαζώσουν και να κυνηγήσουν την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, οπότε οι φιλοξενούμενοι βρήκαν διαδρόμους και με καλό μπάσκετ έφτασαν μέχρι το +30 (40-70 στο 36’), για να κλείσει το ματς στο 49-76, έχοντας τους Καπετανάκη, Πετρόπουλο, Τσίνα σε εξαιρετική φόρμα.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ευρύμαχος Καπετανάκης με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Μπράζερζ ξεχώρισε ο Βασίλης Δημητριάδης με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Συνολικά οι «πορτοκαλί» είχαν 11/36 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 12/28 βολές, 22 ριμπάουντ (4-18), 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «Σακς» να τελειώνουν το ματς με 22/43 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 14/21 βολές, 51 ριμπάουντ (18-33), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Brazzerzz Beachterzz (Α. Βγενόπουλος): Δημητριάδης 22 (3), Μανωλάτος 7, Π. Βγενόπουλος 7, Κυριάκος 6 (2), Τσιτούρας 5, Α. Βγενόπουλος 2, Παπασχοινόπουλος, Χολέβας

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Καπετανάκης 21, Πετρόπουλος 14 (3), Καββαθάς 10 (1), Τσίνας 9, Νικολάκης 7 (1), Φωτόπουλος 7, Γκολφινόπουλος 6 (1), Γανέλης 2, Δημόπουλος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το πάθος, η ταχύτητα και η συγκέντρωση των «Ελαφιών», που δείχνουν πανέτοιμοι να ανέβουν… επίπεδο φέτος!