31/05/2022
Los Lampriniers 15 13 21 17 - 66 -
The Roots 21 9 13 16 - 59 -

Έτοιμοι για playoff οι Los Labriniers!

Σημαντικό βήμα για την είσοδο στα playoff της Summer D2-League έκαναν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Los Lampriniers, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου κέρδισαν δύσκολα τους Roots με 66-59 και έκαναν το 3/3!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Roots, καθώς με 9 πόντους του Θοδωρή Ανδραβίζου, 4 του Μαράντου και τρίποντα των Λουλουργά – Νικολαΐδη, προηγήθηκαν με 15-21. Ο Αντωνόπουλος με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Σκούρτας, Γκόλιας, Γρύλλης και Ευγενείας.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν πιο κλειστό, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 28-30, χάρη σε 5 πόντους του Νικολαΐδη και 4 του Ζαμπάρα. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο οι Los Lampriniers και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ευγενεία να σκοράρει 6 πόντους και τον Γκόλια 3.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Λαμπρινής, αν και βρέθηκε να χάνει με 30-37, κατάφερε με 10 νέους πόντους του Αντωνόπουλου, 5 του Ρίζου και τρίποντα των Βαμβακά – Γκόλια, να πάρει για πρώτη φορά αέρα 8 πόντων, 49-41, 1:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 49-43, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Roots ο Νικολαΐδης, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Γούλας και ένα τρίποντο είχε ο Λουλουργάς. Σκορ τρίτης περιόδου 49-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Los Lampriniers άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με ηγέτη τον Ευγενεία με 9 πόντους, αλλά και βοήθειες των Αντωνόπουλου και Ρίζου, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 66-59. Ο Νικολαΐδης έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του στο φινάλε του αγώνα για την ανατροπή της παρέας του Σοκολάκη, ωστόσο οι 10 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/25 βολές, 22/51 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/22 βολές, 18/40 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές και έκαναν 25 λάθη.

Betsson mvp των Los Lampriniers ο Αντωνόπουλος με 22 πόντους, έχοντας 5/9 βολές, 7/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Roots ο Αργυράκης με 10 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Los Lampriniers (Βαμβακάς): Σκούρτας 4, Ρίζος 8 (1), Μπελιβανάκης, Ευγενείας 17, Γρύλλης 2, Βαμβακάς 3, Γκόλιας 8 (1), Βασιλάκης 2, Αντωνόπουλος 22 (1)

Roots (Σοκολάκης): Γούλας 4, Μαράντος 8, Νικολαΐδης 20 (1), Αργυράκης, Ανδραβίζος Θ. 9, Τσατσουλής, Λουλουργάς 8 (2), Ανδραβίζος Π. 2, Παντελάτος 2, Ζαμπάρας 4, Κεφαλληνός, Τσαφαντάκης 2

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για σαράντα λεπτά!