27/11/2022
Hurricanes 13 18 24 21 - 76 -
Chicken Nuggets 15 14 20 19 - 68 -

Έτοιμοι να χτίσουν σερί οι Hurricanes!

Έπειτα από το φρένο στο σερί νικών που είχαν στον προηγούμενο αγώνα, οι Chicken Nuggets χρειαζόντουσαν την νίκη  για βαθμολογικούς αλλά και
ψυχολογικούς λόγους, χωρίς όμως να υπολογίζουν τους Hurricanes, οι οποίοι ήρθαν με διάθεση μετά τη τελευταία τους νίκη.

Οι Hurricanes με τον Γκυρτή να σκοράρει 9 πόντους, ξεκίνησαν δυνατά  τον αγώνα θέλοντας να επιβάλουν τον ρυθμό τους από την αρχή. Οι Chicken Nuggets με τον Παππά να έχει 4 πόντους, βρήκαν στο τέλος του δεκάλεπτου τα πατήματα τους και έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους σκορ 13-15.

Στην δεύτερη περίοδο οι Hurricanes με τον Γκυρτή να έχει πιάσει ρυθμό και να σκοράρει ακόμη 7 πόντους, ανέβασαν εκ νέου την διαφορά τους στους 9 πόντους. Και πάλι οι Chicken Nuggets ψαλίδισαν την διαφορά, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με σκορ 31-29.

Στην τρίτη περίοδο οι Chicken Nuggets μπήκαν πιο δυνατά από τους αντιπάλους τους με τον Τσιγκίστρα να έχει 8 πόντους.Τα 5 φάουλ όμως του Μουχλιανίτη στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έκοψαν τον ρυθμό και την ψυχολογία τους. Από την άλλη πλευρά, οι Hurricanes με τον Γκυρτή να σκοράρει εκ νέου 8 πόντους, έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 55-49.

Στηο τελευταίο δεκάλεπτο οι Hurricanes με τον Περσίτσα να έχει 9 πόντους, δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι παρά τους 9 πόντους του "κουβαλητή" Τσιγκίστρα  δεν κατάφεραν να κερδίσουν κάτι παραπάνω από τον συγκεκριμένο αγώνα. Οι γηπεδούχοι τελικά κλείδωσαν την νίκη με σκορ 76-68.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο  Γκυρτής με 28 πόντους ,  17 ριμπάουντ , 1 ασίστ  και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ο Τσιγκίστρας είχε 19 πόντους , 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ  και 1 κλέψιμο.

Οι νικητές είχαν 9/19 βολές , 26/58 δίποντα , 5/19 τρίποντα , 50 ριμπάουντ , 15 ασίστ και 11 κλεψίματα . Οι ηττημένοι είχαν 3/10 βολές , 13/34   δίποντα , 13/32  τρίποντα , 40 ριμπάουντ, 19 ασίστ και  7  κλεψίματα .

Hurricanes(Λατίφης): Μακρής , Περσίτσας 12 (2), Βλάχος 5 (1),Σακελαρίου , Γκυρτής 28(1) , Βασιλειάδης , Καραθάνος 13 , Κασσελάκης 8 , Λατίφης 10 (1) , Ρουσσος .

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος): Καρακαϊδός 9, Παππας 10 (1), Μπακογιάννης 9 (2) , Ανδριόπουλος Β. 12 (4) , Μουχλιανίτης 3 (1), Ανδριόπουλος Α. 6(2),  Αργυρόπουλος , Τσιγγίστρας 19(3) .

Τι μας άρεσε : Ο Ρυθμός που έδωσαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες