10/03/2024
Mikrokosmos 17 17 9 11 - 54 -
Πασοκlahoma City Thunder 14 12 15 8 - 49 -

Έτοιμος για πλέι οφ ο Mikrokosmos!

Αρκετές οι ελλείψεις, ομως το κίνητρο και η θέληση για την νίκη ήταν υψηλό και για τις δύο ομάδες. Ο Mikrokosmos κοιτάει να τερματίσει μέχρι και την έκτη θέση στην κανονική διάρκεια, με τους Πασοklahoma City Thunder να στοχεύουν μέχρι και την πρώτη θέση. Εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με καλάθι του Γιανατζόγλου προηγήθηκαν 10-2. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με σερί 9-0 και πρωταγωνιστή τον Γνάτη, πέρασαν μπροστά στο σκορ (10-11). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-14.

Ο Περράκης ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση για τον Mikrokosmo, ο οποίος στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχιζε να αυξάνει το προβάδισμα του. Μάλιστα προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά (34-24), με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η είσοδος του Κεφαλόπουλου, που αγωνίστηκε παρά τον τραυματισμό του στην μέση, βοήθησε τους Πασοklahoma City Thunder να ελέγξουν τα ριμπάουντ που είχαν μεγάλο πρόβλημα και να επιστρέψουν στο ματς. Μάλιστα με καλάθι πριν την λήξη του δεκαλέπτου πλησίασαν στο καλάθι (43-41).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τον Περράκη να είναι αυτός που έκανε τελικα  την διαφορά στο ματς. Ευστοχώντας σε δύο συνεχόμενα μαρκαρισμένα τρίποντα με την λήξη της επίθεσης, έκανε το σκορ 52-47. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις στο τέλος, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με σκορ 54-49.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Περράκης με 22 πόντους, 28 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Γνάτης με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ.

Mikrokosmos (Περράκης): Γιανατζόγλου 6, Γκούμας 13, Ευσταθόπουλος 4, Περράκης 22, Σιδερέας, Τσατσαρώνης 3, Φραγκογιάννης 2, Φρυσάλης 4.

Πασοklahoma City Thunder (Διαμαντόπουλος): Αράπας 2, Γνάτης 19, Δημακόπουλος, Διαμαντόπουλος 3, Κεφαλόπουλος 3, Λιακίδης 9, Μαραβελάκης 4, Μπακογιάννης 9, Συρίγος.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Λευτέρη Περράκη.