24/09/2020
Deportivo Faliro 19 15 13 17 - 64 -
Peristeri Wardogs 10 14 5 15 - 44 -

Έτρεξαν και καθάρισαν οι Deportivo!

Μια πολύ όμορφη αναμέτρηση παρακολουθήσαμε στο παρκέ του Σεφ, με τους .. γηπεδούχους Deportivo Faliro να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο και να κερδίζουν τους Peristeri Wardogs, με σκορ 64-44, στα πλαίσια του κυπέλλου της διοργάνωσης.

Γάτσιος και Κριεκούκης ξεκίνησαν εύστοχα την αναμέτρηση, βγαίνοντας πολλές φορές στην πλάτη της άμυνας των Wardogs, με τον Παπασπύρου από την άλλη να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του για να κρατήσει τη διαφορά, με τον Μπουργαζά να κλείνει το 19-10 του πρώτου δεκαλέπτου με δύο βολές.

Βελτιωμένοι αλλά άστοχοι οι Wardogs στη συνέχεια του αγώνα, με τον Μπίμπα να αναλαμβάνει το επιθετικό κομμάτι των Deportivo, οδηγώντας τους γηπεδούχους στο 32-12, με τους Αντωνάκη, Παπασπύρου και Βελέντζα να απαντούν για ένα 0-10 σερί με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-24 υπέρ των Deportivo.

Δήμτσας και Κριεκούκης ξεκίνησαν εύστοχοι στην τρίτη περίοδο και μετά από ένα κενό διάστημα 3-4 λεπτών που οι ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ, η ομάδα των Deportivo έκανε σημαντικό βήμα για τη νίκη, αυξάνοντας τη διαφορά και κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 47-29.

Ελεύθερος ο ρυθμός στο τέλος, με τον Μπίμπα να βρίσκει χώρους και τον Μαρινάκη να εκτελεί από μακριά από τη μία και τον Παπασπύρου να απαντά από την άλλη, με το παιχνίδι να οδηγείται στην τελική του μορφή, με το  σκορ να κλείνει στο 64-44 για Deportivo!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μπίμπας με 17 πόντους, 6 ριμπαουντ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος. Από πλευράς Wardogs ξεχώρισε ο Διονύσης Σοφός με 10 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Deportivo είχαν 21/53 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 4/10 βολές, 60 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα και 7 λάθη. Συνολικά οι Wardogs είχαν 12/41 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 8/14 βολές, 51 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη.

Deportivo Faliro (Κριεκούκης): Αδαμόπουλος 2, Παύλου 2, Γάτσιος 7, Κριεκούκης 12 (9 ριμπ), Μπίμπας 17, Κοντογιάννης 4 (9 ριμπ), Κουφός 2 (13 ριμπ), Μαρινάκης 9, Δήμτσας 9.

Peristeri Wardogs (Παπασπύρου): Στάικος 3, Παπασπύρου 19 (3), Αντωνάκης 3, Νικολάου 2, Καρακατσάνης 1, Μπουργαζάς 2, Βελέντζας 4 (8 ριμπ), Σοφός 10 (15 ριμπ), Βακαλέος, Μαυρέλος.

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των Deportivo Faliro να τρέξουν!