05/11/2019
Δαλάι Κλάμα 19 19 18 23 - 79 -
Shooting Stars 5 11 17 12 - 45 -

Έτρεξαν και κέρδισαν οι Δαλάι Κλάμα!

Την πρώτη τους νίκη στον όγδοο όμιλο της D2-League πήραν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Δαλάι Κλάμα, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα των 6 Shooting Stars με 79-45!

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Δαλάι Κλάμα έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας, καθώς με προσωπικό show του Τσιάρα με 9 πόντους και τριποντάκι του Ντεμελή, προηγήθηκαν με 19-5. Ο Σταύρου με 3 πόντους και ο Παλκογιάννης με 2 ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα της συνάντησης και στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Μπουρελάκου να πηγαίνει στα αποδυτήρια με αέρα 22 πόντων, 38-16, έπειτα από 6 πόντους του Κλούτσου, 5 του Κρινή και 4 του Μαντζιβή. Για τους Shooting Stars στο δεύτερο δεκάλεπτο το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Δαλαγεώργος με 7 πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Καντερές και Σταύρου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι διεύρυναν την διαφορά στους 30 πόντους, αφού με 7 νέους πόντους του Τσιάρα και 6 του Κρινή, προηγούνταν με 49-19 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Στην συνέχεια του δεκαλέπτου οι μπλε κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους 23, 56-33, με τον Σοφιανόπουλο να παίρνει μπρος και να πετυχαίνει 8 πόντους, 4 είχε ο Σταύρου και 3 ο Δαλαγεώργος. Σκορ τρίτης περιόδου 56-33!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Δαλάι Κλάμα να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 79-45 , σε 5 πόντους του Κρινή, 5 του Μαντζιβή και τρίποντο του Τσιάρα. Για τους Shooting Stars στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Δαλαγεώργος και Παλκογιάννης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/23 βολές, 25/57 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 βολές, 12/42 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 20 λάθη.

Mvp των Δαλάι Κλάμα ο Κρινής με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 3/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Shooting Stars ο Σοφιανόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/5 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 17 (2), Κρινής 16 (2), Κλούτσος 10, Σταματόπουλος 7, Μπέης 8 (1), Μάγος 4, Θεοδωρακόπουλος, Παπαδημητρίου, Χατζάκης 2, Μαντζιβής 9

Shooting Stars (Σοφιανόπουλος): Καντερές 2, Σοφιανόπουλος 10, Παλκογιάννης 6, Δαλαγεώργος 15 (2), Σταύρου 10 (1), Μόρφος 2

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που έδειξαν οι Δαλάι Κλάμα, καθώς δεν επηρεάστηκαν από τις απουσίες των αντιπάλων!