16/11/2021
N.A. 99ers 16 19 7 14 - 56 -
Basket Case 10 10 15 15 - 50 -

Έτρεξαν και κέρδισαν οι N.A. 99ers!

Την δεύτερη νίκη τους στον πρώτο όμιλο της Development2 League πήραν οι N.A. 99ers, που κέρδισαν στο Basketaki Arena την Basket Case με 56-50.
Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά δυνατό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν μπάσκετ. Οι 99ers, ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με 6, 16-10 με τον Κώστα Λουκαΐδη να σημειώνει 4 πόντους. Για την Basket Case 6 έβαλε ο Κολιάκος, ενώ 4 πρόσθεσε ο Καρδομυλάκης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η πίεση συνεχίστηκε για τους 99ers, που ήθελαν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό, να παίξουν άμυνα και να χτυπήσουν στο ανοικτό γήπεδο. Το κατάφεραν και έτρεξαν ένα επιμέρους 19-10, πηγαίνοντας στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 35-20. Δημάδης και Καζάκος έβαλαν από 6 πόντους, ενώ για την ομάδα του Χέλμη από 4 Κολιάκος και Μπογιατζής.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Basket Case μπήκε στο παρκέ με το μαχαίρι στα… δόντια, θέλοντας να μειώσει στο σκορ. Με τους Καρδαμυλάκη και Σταμουλακάτο να ηγούνται στο σκοράρισμα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 7, 42-35 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Για τους 99ers, που άρχισαν να κάνουν λάθη, από 2 πόντους έβαλαν οι Καλοτεράκης, Δημάδης και Καζάκος.
Στο τέταρτο και καθοριστικότερο δεκάλεπτο, η Basket Case κατάφερε να μειώσει μέχρι και στο πόντο (49-48), ωστόσο με μεγάλα καλάθια του Δημάδη και ψυχραιμία από τις βολές, οι 99ers έφτασαν στην νίκη με 56-50. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, αφού στο μεγαλύτερο μέρος του ματς οι 99ers, είχαν τον έλεγχο, αλλά η Basket Case δεν τα παρατούσε.
MVP του παιχνιδιού Δημήτρης Δημάδης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Καρδαμυλάκης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη και 1 τάπα.
Συνολικά οι νικητές είχαν 19/56 εντός πεδιάς, 5/17 τρίποντα και 13/25 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, η Basket Case είχε 23/73 εντός πεδιάς, 1/21 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 2 τάπες.
N.A 99ers (Καζάκος): Καζάκος 12, Γιαννόπουλος 6, Κουρεμένος, Καθάριος 2, Δεδεψίδης 1, Λουκαΐδης 8, Καλοτεράκης 8, Δημάδης 19.
Basket Case (Χέλμης): Καρδαμυλάκης 15, Κολιάκος 14, Σαρακινός, Σταμουλακάτος 6, Μπογιατζής 6, Ψαρράκης, Χέλμης 5, Μανσούρ 4.
Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των 99ers στο πρώτο ημίχρονο και η προσπάθεια της Basket Case να γυρίσει στο ματς!