05/03/2020
West Kings 23 23 29 25 - 100 -
Somalia Pirates 18 20 18 17 - 73 -

Έτρεξαν με 100 οι West Kings!

Ακόμη μια νίκη πήραν στην Elite League οι West Kings, καθώς σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 14η αγωνιστική επικράτησαν εύκολα των Σομαλών Πειρατών με 100-73 στον Κολωνό!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι West Kings, καθώς με 8 πόντους του Πεζούλα, 6 του Σταυρπϋλη και τρίποντο του Γιάννη Τσεμπέρη, προηγήθηκαν με 23-18. Το δίδυμο Μπερτσάτου – Τρανούλη κράτησε κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά τους φιλοξενούμενους, με τον καθένα να πετυχαίνει από 8 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά αέρα 9 πόντων, 27-18, ωστόσο είδαν τους Σομαλούς Πειρατές να απαντούν με τους Τρανούλη (10π), Μπερτσάτο (6π) και Πηλιούνη (4π), παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 29-32, 5:00 για την ανάπαυλα. Τελικά η ομάδα του Μαρφαντά πήγε στα αποδυτήρια με ικανοποιητικό προβάδισμα 8 πόντων, 46-38, χάρη σε 11 ακόμη πόντους του Πεζούλα και 4 του Καραγκούνη.

Με τον Βαγγέλη Τσεμπέρη να παίρνει μπρος στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου πέτυχε 14 πόντους και σε συνδυασμό με τις βοήθειες των Πεζούλα (4π), Σάρλη (4π) και Χριστοδούλου (3π), οι Βασιλιάδες απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη, παίρνοντας αέρα 19 πόντων, 75-56. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι φιλοξενούμενοι, παρά τους 10 νέους πόντους του Τρανούλη και τους 4 του Παπαηλιού. Σκορ τρίτης περιόδου 75-56!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους West Kings να φτάνουν στην άνετη νίκη με 100-73, έπειτα από δύο τρίποντες βόμβες του Βαγγέλη Τσεμπέρη, 4 πόντους του Αναστόπουλου, 4 του Χριστοδούλου και 4 του Πεζούλα. Για τους Σομαλούς Πειρατές στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τρανούλης και Παπαηλιού με 8 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/15 βολές, 27/60 δίποντα και 11/35 τρίποντα. Πήραν 68 ριμπάουντ, έδωσαν 24 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές, 27/57 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν  15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Κορυφαίος των West Kings ο Πεζούλας με 27 πόντους (double-double), έχοντας 5/5 βολές, 5/7 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Σομαλών Πειρατών ο  Τρανούλης με 36 πόντους, έχοντας 12/18 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Σάρλης 8, Κυρμίζογλου 2, Τσεμπέρης Γ. 5 (1), Πεζούλας 27 (4),  Τσεμπέρης Β. 22 (5), Χριστοδούλου 9 (1), Καραγκούνης 6, Αναστόπουλος 10, Φωτόπουλος 2, Σταυρούλης 9

Σομαλοί Πειρατές (Στραβοπιεράκος): Παπαηλιού 11 (1), Στραβοπιεράκος 2, Τρανούλης 36 (4), Πηλιούνης 6, Σταματέας 2, Μπερτσάτος 16

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι που έπαιξαν οι δύο ομάδες, αφήνοντας πίσω τις άμυνες!