63
BBC 18 12 8 25 - 63 -
Γέροντες 11 15 14 10 - 50 -

Έτρεξαν στο τέλος οι BBC!

Το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα στον πέμπτο όμιλο της D2-League πήραν χθες στα Άνω Λιόσια οι BBC, καθώς για την 17η αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τους Γέροντες με 63-50 και βρίσκονται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι BBC στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Κρόκου, 4 του Τσαπόγα και τρίποντα των Ζαγορίτη – Παππά, προηγήθηκαν με 18-11. Ο Δασκάλου με 6 πόντους, ο Καρέλος με ένα τριποντάκι και ο Στρατήγης με ένα δίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Γέροντες μπήκαν πιο δυνατά και με 7 πόντους του Στρατήγη και 4 του Τουρή, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 26-26. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 30-26, με τους Τσαπόγα, Ζαγορίτη και Παππά να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Γερόντια έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Καρέλο (4π), Νούτση (4π), Στρατήγη και Δασκάλου, προσπέρασαν με 38-40. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα, με τον Ζαγορίτη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 38-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι BBC ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Ζαγορίτη και Παππά να πετούν φωτιές με 11 και 7 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν στην αγχωτική νίκη με 63-50. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Καρέλος και Δασκάλου με 3 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/10 βολές, 23/64 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/17 βολές, 16/49 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Betsson mvp των BBC ο Ζαγορίτης με 24 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 7/12 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Γερόντων ο Τουρής με 3 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

BBC (Κρόκος): Δάλλας 1, Ζαγορίτης 24 (3), Κρόκος 6, Παππάς 14 (2), Σακελλαρίου 6, Τσαπόγας 12

Γέροντες (Καρέλος): Δασκάλου 12, Καρέλος 11 (2), Νούτσης 9, Στρατήγης 12, Τουρής 4, Χριστόπουλος

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 30 λεπτά!