27/02/2020
Bench Boys 14 16 23 23 - 76 -
Γιουγκοπιάστηκα 12 14 14 18 - 58 -

Έτρεξαν την Γιούγκο οι Bench Boys!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Bench Boys στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την ένατη αγωνιστική επικράτησαν της Γιουγκοπιάστηκα με 76-58 και παρέμειναν σε τροχιά play-off.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Bench Boys να προηγούνται με 14-12, χάρη σε 4 πόντους του Καραλάκη, τρίποντο του Καραγιαννιώτη και 3 πόντους του Μισιακού. Ο Ανδρεάδης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Πατάγιας, Ψαρρός, Κοέν και Μπαντράς.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μέσα σε ένα λεπτό κατάφεραν να πάρουν αέρα 9 πόντων, 30-21, μετά από 6 πόντους του Κωστόπουλου και 4 του Καραγιαννιώτη. Το μόνο που κατάφερε η Γιουγκοπιάστηκα πριν την ανάπαυλα ήταν να μειώσει στους 4, 30-26, με τους Σακαρέλο και Ανδρεάδη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Παγκίτες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Κωστόπουλο (6π), Καραγιαννιώτη (5π), Καραλάκη (5π) και Μαρκόπουλο (5π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 53-40. Την Γιούγκο κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι 8 πόντοι που πέτυχε ο Ανδρεάδης. Σκορ τρίτης περιόδου 53-40!

Έχοντας πάρει σαφές προβάδισμα για τη νίκη στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι Bench Boys διαχειρίστηκαν άψογα το ματς στην τελευταία περίοδο και έφτασαν δίκαια στην νίκη με 76-58, έπειτα από 6 πόντους Μισιακού, 5 του Κωστόπουλου και άλλους 5 του Καραλάκη. Για τους κίτρινους στα τελευταία λεπτά πάλεψαν οι Νικολαΐδης (8π), Πουριέζης (6π) και Ανδρεάδης (4π).

Στο τέλος της αναμέτρησης οι νικητές είχαν 11/18 βολές, 19/39 δίποντα και 9/24 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι κίτρινοι είχαν 6/10 βολές, 23/53 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν άλλες τόσες φορές και έκαναν 17 λάθη.

Mvp των Bench Boys ο Κωστόπουλος με 21 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές, 3/7 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Γιουγκοπιάστηκα ο Ανδρεάδης με 17 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 6/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Bench Boys (Γαλάνης): Μισιακός 11 (1), Καραγιαννιώτης 14 (10 ριμπ, 10 ασίστ, 1 τριπ.), Γαλάνης, Κωστόπουλος 21 (4), Καραλάκης 18 (1), Χουρσαλάς 2, Μαρκόπουλος 10 (2)

Γιουγκοπιάστηκα (Πουριέζης): Μπαντράς 2, Πουριέζης 8, Πατάγιας 6, Νικολαΐδης 10, Ανδρεάδης 17 (1), Ψαρρός 6, Κοέν 4, Σακαρέλος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Καραγιαννιώτη με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ, φτάνοντας έτσι στο triple-double!