07/02/2023
Thunder 8 15 18 14 - 55 -
Kourkoutes BC 14 24 15 17 - 70 -

"Ετρεξαν" την Thunderblaze οι Kourkoutes!

Παίζοντας με το πόδι κολλημένο στο γκάζι στο πρώτο μέρος, οι Kourkoutes κέρδισαν σχετικά εύκολα την Thunderblaze με 55-70 για την 12η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League, παραμένοντας ζωντανοί στο κυνήγι της πρώτης θέσης!

Από πολύ νωρίς οι Kourkoutes έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, καθώς με 8 πόντους του Τσάκωνα προηγήθηκαν με 2-12, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Μαλεβίτη και καλάθια των Λαγού - Αγγελόπουλου, μείωσαν στους 6, 8-14!

Με τον Γιώργο Λαγό να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 11 συνεχόμενους πόντους, η Thunderblaze μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου ακολουθούσε τον αντίπαλο από κοντά, 21-26. Το συγκρότημα, όμως, του Αθανασίου πάτησε γκάζι στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 10 πόντους του Λαδιά, 4 του Μανιουδάκη και 4 του Τσάκωνα, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων, 23-38.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήρε μπρος ο Δαβιλάς και με 8 δικούς του πόντους και 5 του Σταμάτη, η ομάδα του Σαρακηνού διατήρησε την διψήφια διαφορά, 41-53. Ο Ζαΐμης με 6 πόντους και ο Ζαράνης με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο, ενώ 4 είχε ο Μαλεβίτης και ένα τριποντάκι ο Γαρίλλης. Σκορ τρίτης περιόδου 41-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Περιστεριώτες παρουσίασαν σημάδια χαλάρωσης, ωστόσο με δράστες στην επίθεση τους Καντιώτη, Βεϊσάκη, Νακόπουλο και Τσάκωνα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 55-70. Για την Thunderblaze στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Ζαΐμης, Λαγός, Καρούζος, Τζούρτος και Μαλεβίτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/7 βολές, 19/46 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 1/6 βολές, 33/62 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος της Thunderblaze ο Μαλεβίτης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/17 δίποντα, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 κοψίματα. Betsson mvp για τους Kourkoutes ο Τσάκωνας με Τσάκωνας με 18 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 9/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Thunderblaze (Λαγός): Αγγελόπουλος 4, Γαρίλλης 3 (1), Ζαΐμης 13, Ζαράνης 5, Λαγός 13 (2), Καρούζος 2, Μαλεβίτης 12, Τζούρτος 3 (1)

Kourkoutes (Αθανασίου): Βεϊσάκης 6, Καντιώτης 5, Δαβιλάς 16, Τσάκωνας 18, Σταθάτος, Τεστέμπασης, Λαδιάς 10, Μανιουδάκης 4, Νακόπουλος 6, Σταμάτης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το "σπρώξιμο" του Getz μετά από 40 λεπτά τρέξιμο. Thanks Kourkoutes Family!