07/02/2023
Colombians BC 24 23 26 29 - 102 -
RBD Indians B.C 15 8 12 24 - 59 -

«Έτρεχαν» με… 102 οι Colombians!

Οι Colombians εμφανίστηκαν με το… μάτι να «γυαλίζει» και αποφασισμένοι για τη νίκη στο ντέρμπι με τους Indians και κατάφεραν να τη πάρουν με εμφατικό τρόπο. Οι «Κολομβιανοί» πραγματοποιώντας την καλύτερη τους εμφάνιση μέχρι σήμερα επικράτησαν 102-59 επί των Indians στο ντέρμπι κορυφής και έτσι συνεχίζουν αήττητοι και πρωτοπόροι στη σεζόν (13-0). Από την άλλη οι «Ινδιάνοι» δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι γνώρισαν την 3η ήττα τους στη σεζόν (11-3).

Το παιχνίδι είχε ένταση και καλό ρυθμό από το ξεκίνημα με τον Κ. Κιούκη να δίνει στην ομάδα του ένα μικρό προβάδισμα για το 9-6. Παπανικολάου και Βελτσίστας έβρισκαν λύσεις για τους Indians, με το σκορ να φτανει στο 14-12. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» πίσω από τα 6,75, με τον Ρετουνιώτη να εκτελεί δις και τον Νίκο Γιαννακόπουλο να στέλνει το σκορ στο 23-12. Η βολή του Κωνσταντίνου Κιούκη και το τρίποντο του Κώτσια έγραψαν το 24-15 της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στις αρχές της περιόδου, με πρωταγωνιστές τους Κωνσταντίνο Κιούκη και Νίκο Γιαννακόπουλο οι Colombians έφτασαν την διαφορά στο +19 (36-17). Οι Indians τα βρήκαν… σκούρα σε αυτό το δεκάλεπτο, καθώς η άμυνα των αντιπάλων τους περιόρισε στους 8 πόντους, με τους Βελτσίστα, Παπανικολάου και Πρισιμιτζή να είναι οι μόνοι που προσφέρουν επιθετικά. Από την άλλη, οι Colombians είχαν τον Κιούκη και πάλι σε εξαιρετική μέρα, ο Ρετουνιώτης είχε «βρει το χέρι του» από το τρίποντο και κάπως έτσι έκλεισαν το δεύτερο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 47-23.

Με την ίδια ένταση ξεκίνησαν και το τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι. Ο Κυριάκος Γιαννακόπουλος πήρε κάποιες προσωπικές προσπάθειες, ενώ ο Ρετουνιώτης συνέχιζε να «τιμωρεί» με τρίποντες εκτελέσεις, με το σκορ να φτάνει στο 58-25. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν κάποιου είδους αντίδραση και με ένα σερί 0-9 μείωσαν σε 58-34. Οι «Ινδιάνοι», ωστόσο, δεν είχαν τρόπο να αντιμετωπίσουν τον Κωνσταντίνο Κιούκη, ο οποίος δεν… έριχνε ταχύτητα και σε συνεργασία με τον Νίκο Γιαννακόπουλο, αλλά και με τον Χριστόπουλο να βάζει το «λιθαράκι» του, οι Colombians έφτασαν στο 73-35 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Με την διαφορά πλέον να έχει ξεφύγει, το τέταρτο δεκάλεπτο αποτελούσε μία τυπική διαδικασία. Το αξιοσημείωτο είναι πως παρά το γεγονός οτι το παιχνίδι είχε κριθεί, οι γηπεδούχοι δεν έριξαν τον ρυθμό τους και μάλιστα έκαναν το πιο παραγωγικό δεκάλεπτο στο συγκεκριμένο ματς, πετυχαίνοντας 29 πόντους! Βελτσίστας και Ντάφλος προσπαθούσαν να… σώσουν ότι σώζεται για τους Indians, με το σκορ να φτάνει στο 90-50. Οι Colombians έχοντας αρκετό χρόνο μπροστά τους είχαν θέσει ως στόχο τους 100 και τους πέτυχαν, με τον Κιούκη να ευστοχεί σε δύο βολές και να γράφει το 100-55. Ο Παρασκευάς Κιούκης πέτυχε τους τελευταίους πόντους του παιχνιδιού, με το 102-59 να είναι το τελικό σκορ και τους Colombians να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κιούκης ο οποίος πέτυχε 40 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα και μάζεψε 13 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Βελτσίστας με 17 πόντους, 4 ασίστ και 6 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.

Οι Colombians είχαν 25/46 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 19/34 βολές, 55 ριμπάουντ και 18 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 10 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Indians είχαν 18/50 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 8/27 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 22 λάθη και 2 μπλοκ.

Colombians (Ρετουνιώτης): Κ. Γιαννακόπουλος 8(3ρ.), Κ. Κιούκης 40(13ρ.), Τακίδης 5(3ρ.), Ζώτος, Ν. Γιαννακόπουλος 23(14ρ.), Π. Κιούκης 2(2ρ.), Ρετουνιώτης 12(5ρ.), Κυριακόπουλος 2(3ρ.), Καλαβρουζιώτης, Χριστόπουλος 10(8ρ.)

Indians (Αρβανίτης): Πρισιμιτζής 3(2ρ.), Γάκος 2(2ρ.), Αρβανίτης, Παπανικολάου 6(6ρ.), Ντάφλος 3(6ρ.), Τριαντάφυλλος 6(6ρ.), Λαζαρίδης 2(4ρ.), Κώτσιας 15(3ρ.), Βελτσίστας 17(6ρ.), Σωτηρέλης 5(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση των Colombians, οι οποίοι έκαναν το καλύτερο παιχνίδι τους μέχρι σήμερα.