17/01/2020
Gourmedistas 24 20 20 12 - 76 -
Fast Break 8 18 16 14 - 56 -

Εύκολα και με ωραίο μπάσκετ οι Gourmedistas!

Την Πέμπτη το βράδυ 16 Ιανουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Gourmedistas παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα επικράτησαν εύκολα με 76 – 56 των Fast Break που παρέμειναν χωρίς νίκη σε εφτά παιχνίδια.

Εκρηκτικό το ξεκίνημα των Gourmedistas που με 7 πόντους του Καλοχριστιανάκη και πέντε τους Σαΐτη προηγήθηκαν γρήγορα με 13 – 0.Οι Fast Break ξύπνησαν μετά το πεντάλεπτο και βρήκαν 5 πόντους με τον Τσικλιτά και τρεις με τον Μπουλαξή, αλλά οι γηπεδούχοι συνεχίζοντας να παίζουν ωραίο μπάσκετ με Λυμπερόπουλο, Αναστασόπουλο, Φωτόπουλο και Μπάρλα διαμόρφωσαν το 24 – 8.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μπουν στον αγώνα με Γκιουλιστάνη, Μπουλαξή, Κεραμάρη και Σμυρνή , όμως οι Gourmedistas με Αναστασόπουλο , Ασλάνογλου να πετυχαίνουν από 3 πόντους και βοήθειες από Μπάρλα, Καλοχριστιανάκη, Τουμπανάκη και Μαυράκη έφτασαν την διαφορά στους 20(38 – 18). Κεραμάρης, Γκιουλιστάνης από τη μία και Τουμπανάκης,Σαΐτης και Ασλάνογλου από την άλλη διαμόρφωσαν το 44 – 24 σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο καλάθια του Γκιουλιστάνη από την μία και 4 βολές του Μπάρλα από την άλλη (48 – 28.). Οι Fast Break μείωσαν προς στιγμήν με 7 συνεχόμενους πόντους του Μπουλαξή , αλλά οι Gourmedistas με τρίποντα από Αναστασόπουλο(2), Πλακομιχελάκη και βοήθειες από Μπάρλα και Ασλάνογλου εκτόξευσαν το σκορ στο 61 – 35.Ο Γιούργας με ένα ακόμα τρίποντο ανέβασε τον πήχη του σκορ, ενώ Καραματσούκης, Κεραμάρης και Γκιουλιστάνης διαμόρφωσαν το 64 – 40.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Βreak να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση με Γκιουλιστάνη(6), Κεραμάρη και Μακρή, ενώ στο αντίπαλο στρατόπεδο Τουμπανάκης, Ασλάνογλου και Αναστασόπουλος με ένα ακόμα τρίποντο έγραψαν το 71 – 50. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα Μαυράκης, Γιούργας για τους Gourme και Μακρής, Κεραμάρης για τους Break σκόραραν και διαμόρφωσαν το τελικό 76 – 54.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αντώνης Καλοχριστιανάκης με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Κεραμάρης με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Gourmedistas είχαν 21 – 51 δίποντα,8 – 18 τρίποντα, 10 – 19 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Fast Break είχαν 15 – 40 δίποντα, 5 – 18 τρίποντα, 11 – 25 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Gourmedistas (Γεωργαντάς): Πλακομιχελάκης 3 (3ασ.), Αναστασόπουλος 15(5 τρίποντα), Ασλάνογλου 9 (3ασ.), Γιούργας 6 (4ασ.), Καλοχριστιανάκης 9 (8ρ.), Τουμπανάκης 6, Σαΐτης 8, Φωτόπουλος 1, Μαυράκης 4 (10ρ.), Λυμπερόπουλος 3, Μπάρλας 12.

Fast Break(Μπουλαξής): Τσικλιτάς 5, Καραματσούκης 2, Σμυρνής 3(3ασ.), Γκιουλιστάνης 18, Μπουλαξής 12, Κεραμάρης 11 (13ρ.), Μακρής 5.

Τι μας άρεσε: Οι νικητές έπαιξαν όμορφο μπάσκετ με ωραίες συνεργασίες.