02/02/2020
Bobeeres 16 10 18 14 - 58 -
Αναλώσιμοι 7 7 13 21 - 48 -

Εύκολα οι Bobeeres τους λειψούς Αναλώσιμους!

Εύκολο έργο είχαν την Παρασκευή το βράδυ οι Bobeeres απέναντι στους Αναλώσιμους, τους οποίους νίκησαν με 58-48. Η διαφορά θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη, αλλά από την μια οι Bobeeres χαλάρωσαν στο τέλος και οι Αναλώσιμοι, παρότι ήταν μόνο έξι, δεν παράτησαν το ματς και κυνήγησαν κάτι καλύτερο. Με αυτή τη νίκη οι Bobeeres πέρασαν τρίτοι στην βαθμολογία προσωρινά με ρεκόρ 7-5.

Αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς από νωρίς φάνηκαν οι Bobeeres, οι οποίοι μπήκαν με διάθεση να τρέξουν τους Αναλώσιμους και να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή. Πολλοί αιφνιδιασμοί και μεγάλη διαφορά στα ριμπάουντ για το 16-7 σκορ πρώτης περιόδου. Ο Σιάτρας έκανε καλό δεκάλεπτο με οχτώ πόντους για τους Bobeeres, ενώ ο Αντωνιάδης πέτυχε τρεις και από δύο οι Ζάφειρας και Τάγαρης για τους Αναλώσιμους.

Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ, παρά μόνο η αστοχία των πρασίνων. Ενώ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό δεν έβρισκαν με συνέπεια τον στόχο με αποτέλεσμα να πετύχουν 10 ομαδικούς πόντους. Οι Αναλώσιμοι δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο από την πρώτη περίοδο και έμειναν πίσω με 26-14 σκορ ημιχρόνου. Από τέσσερις πόντους Αγάθος και Αρβανιτέλλης για τους Bobeeres, Μανώλης με τέσσερις και Τάγαρης με τρεις για τους Αναλώσιμους.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι Αναλώσιμοι προσπάθησαν να μπουν πάλι στο ματς και με 6-0 σερί κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους 6, 26-20. Οι Bobeeres αντέδρασαν και με 18-7 επιμέρους σκορ από εκείνο το σημείο δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης και έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά 17 πόντων, 44-27. Σιάτρας με εννέα πόντους και Αγάθος με πέντε οι διακριθέντες από τους Bobeeres, Νικολόπουλος με πέντε και Τάγαρης με τέσσερις πρώτοι σκόρερ γα τους Αναλώσιμους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Bobeeres φάνηκαν εμφανώς χαλαροί, και οι Αναλώσιμοι δεν παράτησαν το ματς σε κανένα σημείο παρά την μεγάλη διαφορά. Το πάλεψαν και κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά ακόμα και σε μονοψήφιο αριθμό, αν και ήταν ήδη αργά καθώς απέμεναν μόλις 54″ για την λήξη. Τελικό σκορ 58-48 για τους Bobeeres που πήραν μια σχετικά εύκολη νίκη και επέστρεψαν με αυτόν τον τρόπο στις νίκες. Αγάθος καλύτερος των νικητών με εφτά πόντους, ο Μανώλης έκανε πολύ καλή περίοδο για τους ηττημένους με 13 πόντους.

MVP του αγώνα αναδείχτηκε ο Ανδρέας Αγάθος με 20 πόντους (9/15 δίποντα, 0/1 τρίποντα και 2/5 βολές), 24 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 5 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Ταγάρης  με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/22 βολές, 24/52 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, είχαν 1 τάπα και έκαναν 19 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/6 βολές, 16/47 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Bobeeres (Τσίτουρας): Ξουράφης 4 (6ρ), Καββαδίας 3, Γκιντίνος 4, Σιάτρας 19, Αρβανιτέλλης 8 (13ρ), Αγάθος 20 (24ρ), Αγγελακόπουλος Σ.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 6 (2), Μανώλης 17 (1τρ 7ρ 7κλ), Τάγαρης 11 (1τρ 9ρ), Καστανιάς 2, Νικολόπουλος 5 (1), Ζάφειρας 7 (9ρ).

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Αναλώσιμων και η σοβαρότητα των Bobeerων στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.