21/12/2021
Γκουρούδες 24 19 31 18 - 92 -
Remal Madri 14 15 6 8 - 43 -

Εύκολα οι Γκουρούδες!

Την Δευτέρα το βράδυ στο Basketaki Arena, οι Γκουρούδες με τον αειθαλή Γιώργο Λημνιάτη να κάνει triple double(14p, 18r, 10as.) και τον Παύλο Αχή να βγαίνει άλλη μια φορά Mvp της αναμέτρησης, ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο της Remal Madri με 92 – 43, περνώντας στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Το ματς ήταν πολύ ανοιχτό στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Γκουρούδες να γυρνούν εξαιρετικά την μπάλα , να ελέγχουν άνετα το ματς και να έχουν προβάδισμα 10 πόντων 24 – 14. Ο Οικονόμου ήταν πρώτος σκόρερ με 7 πόντους και ακολούθησαν Λιμνιάτης με 6, Αχής με 5 και Μελάγιες με 4 πόντους αντίστοιχα , ενώ για την μαχητική Remal , ξεχώρισε ο Κουσιορής με δύο τρίποντα και 8 πόντους συνολικά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να παίζουν άνετα και εντυπωσιακά στην επίθεση με τον Μελάγιες να βγαίνει μπροστά με 8 πόντους και τον Αχή να ακολουθεί με 6, ενώ η Remal με τρίποντα κυρίως από Δαβιδέλη(2),Ρηγόπουλο και καλάθια από Φ.Βαζουρα, Πίτσικο και Κουσιορή , μείωναν στο τελος του ημιχρόνου 43 – 29.

Οι Γκουρούδες μετέτρεψαν την τρίτη περίοδο σε παράσταση για ένα ρόλο. Ο Λημνιάτης μοίραζε απλόχερα θέαμα με τις πάσες του και έβαλε και δύο τριποντάκια, ο Μπαλαούρας πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 10 πόντους και Μελάγιες με 6 και Αχής με 5 πόντους αντίστοιχα , έβαζαν το λιθαράκι τους για το + 29 των γηπεδούχων.Για την Remal, από ένα καλάθι έβαλαν Ρηγόπουλος, Πίτσικος και Φ. Βαζούρας.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τέταρτη περίοδο, με τους Γκουρούδες να κατεβάζουν διακόπτες στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα. Ο Αχής πήρε και πάλι το όπλο του με 12 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Οικονόμου με , ενώ για τους φιλοξενούμενους Φ. Βαζούρας, Κουσιορής, Δαβιδέλης και Ρηγόπουλος, πέτυχαν από ένα καλάθι με το τελικό 92 – 43 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παύλος Αχής με 28 πόντους, 26 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Πίτσικος με 6 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Γκουρούδες είχαν 25 / 50 δίποντα, 13 / 33 τρίποντα, 3 / 5 βολές, κατέβασαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 27 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. H Remal είχε 14 / 43 δίποντα, 5 / 31 τρίποντα, 0 / 2 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Γκουρούδες(Λημνιάτης): Οικονόμου 18(6ρ.), Μελάγιες 18)8ρ.), Λημνιάτης 14 (18ρ, 10ας.),Αχής 28(26ρ.), Μπαλαούρας 14(6 ας.).

Remal Madri (Κουσιορής): Φ. Βαζούρας 6, Ρηγόπουλος 9, Δαβιδέλης 10, Πίτσικος 6(18ρ.), Κουσιορής 12, Ι. Βαζούρας.

Τι μας άρεσε: Το συνολικό passing game των Γκουρούδων και οι εμπνεύσεις του Λημνιάτη.