68
Reddicolo 8 4 13 10 - 35 -
Lions 20 26 4 18 - 68 -

Εύκολα οι Lions με σούπερ Ιορδάνου!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό βοηθητικό 6 του ΣΕΦ και οι Reddicolo αντιμετώπισαν τους Lions για τον έκτο όμιλο της Development 2. Το παιχνίδι δεν μπορούμε να πούμε πως ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον καθώς οι Lions κέρδιζαν προηγήθηκαν με 30 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, για να πάρουν μια εύκολη νίκη με τελικό σκορ 35-68.
Από την πρώτη περίοδο οι Lions έδειξαν ότι δεν θα αφήσουν περιθώρια αμφισβήτησης. Οι γηπεδούχοι ξαφνιάστηκαν από την ταχύτητα με την οποία εκτελούσαν οι αντίπαλοι και από το πάθος που είχαν στην άμυνα! Αφού δέχτηκαν οχτώ πόντους σε πέντε λεπτά, οι Lions έσφιξαν την άμυνα και δεν ξαναδέχτηκαν καλάθι μέχρι το τέλος της περιόδου. Ενώ στον αντίποδα σκόραραν με ευκολία για το 8-20. Ο Κυρίτσης από τους Reddicolo σημείωσε τέσσερις πόντους, Παπουττζής (7) και Ιορδάνου (6) ηγήθηκαν των Lions.
Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα ξεκαθάρισαν. Με ένα σερί 15-0 η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 27. Οι Reddicolo δυσκολεύτηκαν πολύ να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και αυτό έγινε αφού πέρασαν 4′ 20″ στο δεκάλεπτο με τρίποντο από τον Αναγνώστου. Μέχρι το τέλος σημείωσαν και μια βολή με τον Κουτσάκη, ενώ δέχτηκαν 26 πόντους με το σκορ ημιχρόνου να είναι 12-46. Για τους Lions σκόραραν όλοι όσοι έπαιξαν αλλά ξεχώρισαν οι Βασταρδής με οχτώ και Καρδιακίδης με έξι πόντους.
Στην τρίτη περίοδο οι Lions έριξαν κατακόρυφα την απόδοση τους και επίσης έριξαν και τους τόνους στην άμυνα. Αποτέλεσμα οι Reddicolo να βρίσκουν εύκολα διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, ενώ από την αλλά μεριά οι Lions ήταν επιπόλαιοι και άστοχοι. Το επιμέρους σκορ περιόδου ήταν 13-4 για τους Reddicolo. Από τέσσερις πόντους σημείωσαν Λεπίτκας και Αναγνώστου ενώ για τα λιοντάρια από δύο οι Ιορδάνου και Βασταρδής.
Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τις δυο ομάδες να έχουν αφήσει στην άκρη την διάθεση για άμυνα. Αρκετά λάθη και πολλή αστοχία κύριο χαρακτηριστικό του δεκαλέπτου. 10-18 το σκορ, 35-68 το τελικό. Ο Κυρίτσης σκόραρε έξι πόντους και ο Αναγνώστου τέσσερις. Για τους φιλοξενούμενους ο Ιορδάνου είχε οχτώ και ο Καρδιακίδης τέσσερις.
Πολυτιμότερος αναδείχθηκε ο Ιορδάνου με 17 πόντους (7/8 βολές και 5/10 τρίποντα), 32(!!!!) ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 6 λάθη. Για τους Reddicolo καλύτερος ήταν ο Κυρίτσης με 12 πόντους (0/1 βολή , 6/15 δίποντα και 0/1 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, και ένα μπλοκ.
Συνολικά οι Reddicolo είχαν 15/50 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 2/7 βολές, 30 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 12 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ. Οι νικητές είχαν 20/57 διποντα, 6/19 τρίποντα, 10/13 βολές, 59 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 12 κλεψίματα, 17 λάθη και 3 τάπες.
Reddicolo (Γιαννούλης): Λεπίτκας 4 (6 ριμπ.), Καρπίδας 2, Κουτσάκης 3, Γιαννούλης 2, Αναγνώστου 12 (1), Κυρίτσης 12.
Lions (Βασταρδής): Ανδρόνικος 10 (1 τρ. 9 ριμπ. 5 ασ.), Θεοδοσίου 5 (7 ριμπ.) , Καρδιακίδης 13 (1), Ιορδάνου 17 (32 ριμπ. 7 ασ.), Βασταρδής 14 (2), Παπουρτζής 9 (1).
Τι μας άρεσε: Το πολύ ωραίο κλίμα ανάμεσα στις δυο ομάδες.