23/01/2023
Μπεκρίμ Team 18 6 21 13 - 58 -
Black Hawks 15 3 7 12 - 37 -

Εύκολα οι «μπεκρήδες», λύγισαν τους Black Hawks και πήραν ρεβάνς

Χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, οι Mpekrim Team κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Black Hawks (58-37), παίρνοντας με αυτό τον τρόπο μια άτυπη...ρεβάνς για την ήττα τους πριν από ένα μήνα στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου. Τα «γεράκια» παρατάχθηκαν με μόλις 6 παίκτες στην σύνθεσή τους, ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα έχασαν και τον Φώτη, ο οποίος τραυματίστηκε, έτσι ήταν αδύνατο με τόσο περιορισμένο rotation να προβάλλουν αντίσταση.

Η πρώτη περίοδος ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρουσα, καθώς οι Black Hawks, με σημεία αναφοράς τους Φώτη και Κουτσουπάγα μέσα στη ρακέτα κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Mpekrim Team στο +3 (18-15).

Η Β' περίοδος ήταν πάρα πολύ κακή από πλευράς θεάματος, με τις δύο ομάδες να μένουν πάρα πολύ χαμηλά από θέμα παραγωγικότητας. Ο τραυματισμός του Φώτη ήταν...μαχαιριά για τα «γεράκια», ωστόσο οι Mpekrim Team δεν κατάφεραν ούτε αυτοί να επιβάλλουν το ρυθμό τους και με επιμέρους σκορ 6-3 έκλεισαν το ημίχρονο στο +6 (24-18).

Τα πάντα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο, εκεί που οι «μπεκρήδες», με επιθετικό πλουραλισμό και καλές άμυνες, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 21-7, ανέβασαν την διαφορά στους 20 (45-25) και σφράγισαν ουσιαστικά τη νίκη, καθώς οι Black Hawks είχαν μείνει από δυνάμεις.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι 5 ηρωικοί παίκτες των Black Hawks ήταν αδύνατο να κυνηγήσουν την ανατροπή. Το τελικό 58-37 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βασίλης Τσερκέζης με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Στον αντίποδα, ο Πάρις Κουτσουπάγας ήταν αυτός που ξεχώρισε, με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Mpekrim Team: Αγουρίδης 5, Γεωργίου 6, Α. Δημήτρης 10, Χ. Δημήτρης 5, Κυριακόπουλος, Νικολόπουλος 7, Παϊρής, Προδρομίδης 4, Τσερκέζης 8, Φράγκος 7

Black Hawks: Δελέγκος 5, Δρακόπουλος 13, Κουτσουπάγας 11, Παύλου 4, Ροδόπουλος, Φώτης 4