29/09/2022
Golden Steak Warriors 17 21 12 10 - 57 -
Gunners 6 8 13 7 - 33 -

Εύκολα οι «μπριζόλες»!

Την πρώτη τους νίκη στο Basketaki Cup πήραν οι Golden Steak Warriors, οι οποίοι επικράτησαν με 57-33 των Gunners στον Κολωνό!

Με το… μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι Golden Steak Warriors θέλοντας από την αρχή να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Αυτό το κατάφεραν και με μπροστάρη τον Αντωνόπουλο που σημείωσε 8 πόντους προηγήθηκαν με 17-6. Για τους Gunners, 3 έβαλε ο Καραμπέτσος.

Η κυριαρχία της ομάδας του Μπαλατσούρα συνεχίστηκε. Παίζοντας αποτελεσματικά τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση, έτρεξε ένα επιμέρους 21-8 και προηγήθηκε με 22 πόντους διαφορά, 36-14 «κλειδώνοντας» επί της ουσίας τη νίκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Golden Steak Warriors διαχειρίστηκαν με άνεση το προβάδισμα τους. Οι Gunners προσπαθούσαν να μειώσουν, δίχως όμως αποτέλεσμα. Στο 30’ το σκορ ήταν 47-26. Τσούρτος από την μία με 4 πόντους και Πάνιας από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στο σκορ. Το τελικό αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, αφού οι «μπριζόλες» από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό ήλεγχαν την αναμέτρηση.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Αντωνόπουλος με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη και 3 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Ζούρος με 5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/56 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 6/10 βολές. Πήραν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 3 τάπες. Οι Gunners είχαν 10/42 δίποντα, 2/18 τρίποντα και 7/16 βολές. Πήραν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 2 τάπες.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 12, Μακρής 8, Μητρόπουλος Κ 9, Μητρόπουλος Ν 7. Μπαλατσούρας, Μπαρδούτσος 5, Σωληναραίος 6, Τάλιας, Τσούρτος 10.

Gunners (Παναγόπουλος): Ζούρος 5, Καλογιαννίδης 2, Καραμπέτσος 9, Πάνιας 6, Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος 4, Ραυτόπουλος 2, Σκαρπέλης 2, Φιφής 3.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση που έκαναν οι Warriors!