18/12/2023
Nobelistes 17 11 21 25 - 74 -
Patras LakiStars 8 19 13 14 - 54 -

Εύκολα οι Nobelistes απέναντι στους πρωταθλητές

Nobelistes και Patras Lakistars ήρθαν αντιμέτωπες στο Πάρκο για τη Development League σε μια αναμέτρηση που πολλοί περίμεναν πως και πως. Οι περσινοί πρωταθλητές κόντρα στην πιο εντυπωσιακή ομάδα της φετινής χρονιάς στη D-League. Εν τέλει, δεν ήταν αυτό που περιμέναμε καθώς οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος έφυγαν με το ροζ φύλλο επικρατώντας με το πολύ άνετο 74-54.

Από το ξεκίνημα του αγώνα φαινόταν πως οι "ροζ" έχουν μπει με ανεβασμένη ψυχολογία, γεγονός που φαίνεται και από το +9 της πρώτης περιόδου (17-8). Με τον Αρίστο Βαλλιανάτο να έχει πάρει το όπλο του και να "πυροβολεί" από παντού η διαφορά θα εκτοξευόταν στους 22 και πιο συγκεκριμένα στο 38-16. Εκεί είναι που οι Lakistars άρχισαν να παρουσιάζουν μια πιο βελτιωμένη εικόνα και να μειώνουν για αρχή σε 38-21 στη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι Lakistars φαίνεται ότι είχαν ανακτήσει τη χαμένη τους ψυχολογία και παίζοντας ωραίο μπάσκετ κατάφεραν σταδιακά να μειώσουν τη διαφορά. Αυτό που έμενε ήταν να πέσει σε μονοψήφια τιμή για ψυχολογικούς κυρίως λόγους. Πράγματι, το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου θα έβρισκε τους Nobelistes μπροστά με 9 (49-40) και η τέταρτη περίοδος προμηνυόταν αρκετά ενδιαφέρουσα. Παρά το boost που είχαν πάρει οι Lakistars μετά το καλό τους διάστημα στο ματς, φαίνεται πως είχαν τελειώσει εκεί οι δυνάμεις τους. Με τον Βαλλιανάτο να είναι και πάλι εντυπωσιακός η διαφορά άρχισε σιγά σιγά να κάνει αδύνατη την ανατροπή των πρωταθλητών. Σκοράροντας 25 πόντους στην τελευταία περίοδο έναντι 14ων, οι Nobelistes πήραν μια αρκετά σημαντική νίκη κόντρα σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο.