24/04/2023
Ball Don't Lie 14 9 9 9 - 42 -
Patras Orlando Tragic 17 16 17 19 - 69 -

Εύκολα οι Orlando Tragic κόντρα στους ελλιπείς BDL

Την εξαιρετική τους πορεία στο πρωτάθλημα της Master League του Basketaki Patras συνεχίζουν οι Orlando Tragic, οι οποίοι δεν συνάντησαν αντίσταση στο παιχνίδι με τους Ball Don't Lie και έφτασαν με άνεση στη νίκη (42-69), εκμεταλλευόμενοι τις πολλές απουσίες των αντιπάλων τους. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «μοβ» εξακολουθούν να φιγουράρουν στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, την ώρα που οι BDL φαίνεται πως θα δώσουν μεγάλη μάχη για να μπουν στα Play Offs.

To παιχνίδι είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον στο Α' δεκάλεπτο, εκεί που οι BDL ήταν ακόμα φρέσκοι και με πρωταγωνιστές τους Μπέρτσο και Χαριτωνίδη κατάφεραν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί και να ακολουθήσουν στο σκορ τους Orlando Tragic. Παρ' όλα αυτά, το νεανικό σύνολο των Tragic κατόρθωσε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 3 πόντων (14-17), με όπλο τον επιθετικό πλουραλισμό.

Στο Β' δεκάλεπτο, με κορυφαίο τον Δημόπουλο, οι Orlando Tragic άρχισαν να χτίζουν διαφορές και να ξεφεύγουν στο σκορ, την ίδια στιγμή που οι BDL ξέμειναν από καθαρό μυαλό και περιορίστηκαν σε μονοψήφιο αριθμό πόντων. Με επιμέρους σκορ 9-16, οι Orlando Tragic αύξησαν τον δείκτη του σκορ και πήγαν στην ανάπαυλα στο +10 (23-33).

Στην επανάληψη, οι Orlando Tragic συνέχισαν με το πόδι...πατημένο στο γκάζι, έβαλαν και άλλους παίκτες στην εξίσωση του σκοραρίσματος και αυτό είχε ως φυσικό επακόλουθο, η διαφορά να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο και να φτάσει σε μη αναστρέψιμα επίπεδα. Το Γ' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 32-50 και οι Tragic κλείδωσαν στην ουσία τη νίκη.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Orlando Tragic να κάνουν συντήρηση δυνάμεων, έχοντας το βλέμμα στραμμένο στη δύσκολη συνέχεια. εκεί όπου θα προσπαθήσουν να κατακτήσουν την πρωτιά της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Το τελικό 42-69 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αντώνης Δημόπουλος με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ.

BDL: Ανδρουτσόπουλος 18, Γασπαράτος 9, Κόλλιας 6, Μπέρτσος 3, Μαθιουδάκης2, Χαριτωνίδης 4
Orlando Tragic: Αντωνόπουλος 4, Δημόπουλος 26, Κανατάς 7, Κυριαζής 8, Μιχαλόπουλος 2, Παπαγεωργίου 8, Πατρινός 4, Σιαμπλής 8