19/03/2022
Sun City Spurs 23 11 20 12 - 66 -
Old Stars 9 12 9 16 - 46 -

Εύκολα οι Sun City Spurs!

Την μοναξιά της κορυφής στον έκτο όμιλο της Development 2 League συνεχίζουν να απολαμβάνουν οι Sun City Spurs που κέρδισαν στο κλειστό των Άνω Λιοσίων τους Old Stars με 66-46.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μονόλογος για τους γηπεδούχους. Οι Sun City Spurs, με σωστές επιλογές στην επίθεση και με πλουραλισμό, πήραν διψήφια διαφορά και προηγήθηκαν με 14, 23-9 με το τέλος της περιόδου με τον Αλέξανδρο Μελισσάρη να σημειώνει 9 πόντους. Για τους Old Stars, 4 έβαλε ο Γιώργος Τζιόπας.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Sun City Spurs να διατηρούν με σχετική άνεση τα ηνία του παιχνιδιού. Το ημίχρονο έκλεισε στο 34-21 για την ομάδα του Γιουλούντα, που είδε τους Θεοδωρακόπουλο και Μπόζα να σημειώνουν 5 και 3 πόντους αντίστοιχα. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, από 5 πόντους έβαλαν οι Δουκάκης και Καπράλος.

Η διαφορά αντί να μειώνεται αυξανόταν και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Sun City Spurs, χωρίς να εντυπωσιάζουν ιδιαίτερα με τους Μαγγωνάκη, Μελισσάρη και Κουκούλη να σκοράρουν έτρεξαν ένα επιμέρους 20-9 και να κλειδώσουν το ματς, αφού προηγήθηκαν με 54-30 στο 30′. Για την ομάδα του Δουκάκη, 4 πόντους έβαλε ο Τζιόπας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs έκαναν διαχείριση δυνάμεων και πήραν τελικά μία εύκολη και επαγγελματική νίκη με 66-46συνεχίζοντας την καταπληκτική τους πορεία σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Από την άλλη, οι Old Stars πάλεψαν όσο μπορούσαν αλλά προδόθηκαν από τις δυνάμεις τους, μιας και ήταν μόλις 6 διαθέσιμοι παίκτες.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Δημήτρης Μαγγωνάκης με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καπράλος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 26/81 εντός πεδιάς, 7/25 τρίποντα και 7/10 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Old Stars είχαν 19/57 εντός πεδιάς, 5/14 τρίποντα και 3/4 βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 21 λάθη και 5 τάπες.

Sun City Spurs (Σαπουντζής): Μαγγωνάκης 19, Μελισσάρης 14, Κουκούλης 12, Μπόζας 3, Σαπουντζής, Γιουλούντας 6, Θεοδωρακόπουλος 12, Φώτος.

Old Stars (Δουκάκης): Δουκάκης 5, Δρακόπουλος 8, Καπράλος 16, Τζιόπας 8, Πέτρου 5, Τζώρτζος 4.

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Spurs!