19/01/2020
Slam Ducks 7 6 12 8 - 33 -
Sun City Spurs 23 12 9 6 - 50 -

Εύκολα τη νίκη οι Sun City Spurs!

Σε ένα εύκολο βράδυ εξελίχθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στους Slam Ducks και τους Sun City Spurs για την ομάδα του Γιάννη Πέλεχα, με το τελικό σκορ να είναι 33-50, στην αναμέτρηση που έγινε στο κλειστό του Κολωνού, στα πλαίσια του έβδομου ομίλου της Development 2.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τους τυπικά φιλοξενούμενους Spurs, με 0-16 σερί, όμορφες ενέργειες επιθετικά και συνάμα άμυνα που τσακίζει κόκκαλα στο πίσω μέρος του παρκέ, με τον Γιώργο Σαραγά να βάζει το πρώτο καλάθι για Ducks τρία λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, με Ρήγο Μπαγιετάκο και Γιουλούντα (8) να ξεχωρίζουν για Sun City Spurs, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 7-23.

Άστοχο το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο ρυθμός ήταν αισθητά πιο χαμηλός, με τις άμυνες να ξεχωρίζουν, με την είσοδο του Μαστροκωστόπουλου να προσδίδει ποιότητα στην πεντάδα των Spurs, σκοράροντας και πασάροντας, με τον Προφήτη από Slam Ducks να είναι το αντίπαλο δέος, με το ημίχρονο να κλείνει στο 13-35.

Ένα 8-0 σερί στις αρχές της τρίτης περιόδου, με δύο τρίποντα από Μαυροζούμη και Χαλδά έφεραν μείωση του σκορ και γκάζια του coach Πέλεχα στους παίχτες του. Στη συνέχεια Νίτσικας, Μπόζας, Γιουλούντας και Χαραλαμπόπουλος ανέλαβαν δράση και επανέφεραν τη διαφορά στους 19, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-44.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν μας είχε κάποια ανατροπή, παρά ένα “νεκρό” διάστημα εφτά λεπτών για τις δύο ομάδες, με τον Χαραλαμπόπουλο να είναι θετικός για Spurs, και κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στην τελική μορφή του αγώνα, με το 33-50 να είναι το τελικό σκορ υπέρ των Sun City Spurs!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταμάτης Γιουλούντας με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από πλευράς Slam Ducks ξεχώρισε ο Στάθης Προφήτης με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι Slam Ducks είχαν 10/45 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 4/11 τρίποντα, 33 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 12 κλεψίματα και 19 λάθη. Συνολικά οι Sun City Spurs είχαν 20/44 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 4/8 βολές, 42 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 19 λάθη.

Slam Ducks (Σαραγάς Ν.): Σαραγάς Ν. 2, Χαλδάς 3, Σαραγάς Γ. 4, Ισαακίδης 2, Μαυροζούμης 7, Προφήτης 6 (8 ριμπ), Μόσχος 4 (6 ριμπ), Μπουτάλης 2, Καραλουκάς 3.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 13 (8 ριμπ), Μπόζας, Ρήγος 3, Δεδεδήμος, Νίτσικας 2 (6 ριμπ), Ντεντόπουλος 1, Φώτος 2, Χαραλαμπόπουλος 6, Μπαγετάκος 5, Πεδιαδίτης, Σαπουντζής 8 (6 ριμπ), Μαστροκωστόπουλος 10 (5 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Οι πολλές όμορφες προσωπικές ενέργειες από τον Μαστροκωστόπουλο.