20/03/2023
San Agrinio Engineers 21 21 20 17 - 79 -
Agrinio Kings 15 10 18 13 - 57 -

Εύκολα το 1-0 οι Engineers με πολύ καλή εμφάνιση

Εύκολη νίκη πέτυχε το φαβορί της σειράς San Agrinio Engineers επί των πολύ φορμαρισμένων τις τελευταίες αγωνιστικές Agrinio Kings με 79 – 57 και με πολύ καλή εμφάνιση.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Engineers θέλησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στο παιχνίδι και το κατάφεραν πιέζοντας στην άμυνα και με αιχμή τους Τάγκα και Τασόπουλο πήραν το προβάδισμα με 6 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο υπέρ των τυπικά γηπεδούχων μιας και οι San Agrinio Engineers παρά τις αλλαγές ήταν διαρκώς με το πόδι στο γκάζι και έκλεισαν το δεύτερο δεκάλεπτο με 18 πόντους υπέρ τους.

Οι Kings ήθελα να αντιδράσουν, το προσπαθούσαν και τελικά το κατάφεραν με πολύ τρέξιμο στην άμυνα και εύστοχα τρίποντα. Ωστόσο οι αντίπαλοι τους έδειχναν ψύχραιμοι και δεν άφησαν την διαφορά να πέσει παρά το 20-18 για το τρίτο δεκάλεπτο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε και αγωνίστηκαν όλοι οι παίκτες και των δύο ομάδων. Ακόμη όμως κι έτσι οι παίκτες των Engineers δεν φάνηκαν διατεθειμένοι να κάνουν εκπτώσεις στην απόδοση τους και κράτησαν τη διαφορά στους 18 πόντους κάνοντας έτσι εύκολα το 1 – 0 στη σειρά.

Betsson Mvp για τους νικητές San Agrinio Engineers ο «πυρινικός» Νίκος Τάγκας με 29 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Μεγάλη βοήθεια ωστόσο πρόσφεραν και οι Τασόπουλος, Καταγής. Για τους ηττημένους Agrinio Kings ο Γρηγόρης Κουβέλης μας έδειξε μετά από καιρό δείγματα του ταλέντου του με 16 και 5 πόντους έχοντας «βοηθούς» τους Γκρίζη, Κουτρουμάνο και Πετρόπουλο.

Τι μας άρεσε. Οι Engineers πέρα από τη νίκη πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση δείχνοντας ότι θέλουν και είναι έτοιμοι για να πάνε μακριά φέτος!

Τι δε μας άρεσε. Οι Βασιλιάδες έκαναν πολύ καλή προσπάθεια αλλά μόνο για μικρά διαστήματα κατάφεραν να ζορίσουν τους Engineers.

San Agrinio Engineers: (Ντίνος Τασόπουλος): Γιολδάσης 2, Έξαρχος 5, Καταγής 6 (2), Κολτσίδας 2, Κοτρώτσος, Μπουλούμπασης 3 (1), Παπαγαλάνης 1, Παπαθανασίου 4, Πρέζας 4, Τάγκας 29 (5), Τασόπουλος 23 (1).

Agrinio Kings: (Χρήστος Ματσούκας): Γκρίζης 10 (2), Ζαρζανίκας 2, Καρακώστας 2, Κουβέλης Θ. 2, Κουβέλης Γ. 16 (3), Κουτρουμάνος 11 (1), Μπόκας 2, Πετρόπουλος 7(1), Στάμος, Τζαγκαράκης 5.