09/03/2020
Αμόκ 18 21 13 12 - 64 -
Gunners 17 10 10 18 - 55 -

Εύκολα το ντέρμπι η Αμόκ!

Το βράδυ του Σαββάτου, 7 Μαρτίου, στο ΓΣΠ Περιστερίου, η Αμόκ ελέγχοντας απ’ την αρχή το ντέρμπι του πέμπτου ομίλου της D2, ντούμπλαραν τις νίκες της απέναντι στους Gunners επικρατώντας με 64 – 55.
Οι Gunners έπαιρναν προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Ρίκο να πρωταγωνιστεί με 6 πόντους και ένα δίποντο του Καραμπέτσου, όμως η Αμόκ ανέβαζε σιγά-σιγά απόδοση και με 10 πόντους του Τριγωνόπουλου και βολές από Ορφανό και Μπακόλα πέρασε μπροστά με 16-8. Οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν γρήγορα βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τρίποντο του Πάνια και καλάθια από Ζούρο, Ραυτόπουλο και Σιαμπάνη, ενώ για τους γηπεδούχους ο Τριγωνόπουλος με νέο δίποντο τους κρατούσε μπροστά 18 – 17.
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Αμόκ να βρίσκει λύσεις με 5 πόντους του Δουρακάκη και 4 του Ιωαννίδη, ενώ οι Gunners με δύο καλάθια του Κωστακιώτη και βολές από Πάνια, Καραμπέτσο και Ρίκο ήταν σε απόσταση αναπνοής(27-26).Στα 2 λεπτά που απέμεναν για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ στην άμυνα, και με μπροστάρηδες τους Ορφανό(7) και Αβαρκιώτη(5) ανέβασαν την διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39 – 27.
Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου Αβαρκιώτης και Ορφανός με τρίποντα μεγάλωναν την διαφορά για τους γηπεδούχους, ενώ οι Gunners προσπαθούσαν να κρατηθούν με Ρίκο, Πάνια και Ζούρο( 45 – 33). Στην συνέχεια η Αμόκ πέτυχε ακόμα 7 πόντους με Αβαρκιώτη(4) και τρίποντο του Ορφανού, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ρίκος με 4 ακόμα πόντους μείωνε σε 52 – 37.
Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αμόκ συνέχιζε να ελέγχει το παιχνίδι με Τριγωνόπουλο, Μπακόλα και Αβαρκιώτη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι, ενώ για τους φιλοξενούμενους Κωστακιώτης, Πάνιας και Ζούρος, Ρίκος με βολές μείωναν σε 58-47. Με 2 λεπτά να απομένουν ακόμα για την λήξη του παιχνιδιού τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 4 βολές με τον Ορφανό και ένα δίποντο με τον Τριγωνόπουλο, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Gunners με 4 πόντους του Κωστακιώτη και βοήθειες από Ζούρο και Παπαγεωργίου απλά μείωσαν και διαμόρφωσαν το τελικό 64 – 55.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Ορφανός με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Ζούρος με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Συνολικά η Αμόκ είχε 16/34 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 8/14 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.
Οι Gunners είχαν 20/43 δίποντα, 1/22 τρίποντα, 12/18 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.
Αμόκ(Αβαρκιώτης): Δουρακάκης 5, Κρητικάκης, Κανταρίδης, Γιαννόπουλος, Ορφανός 21(13ρ.), Μπακόλας 4, Τριγωνόπουλος 16, Αβαρκιώτης 14, Κλαπής, Ιωαννίδης 4, Κρίνης, Πομπουρίδης.
Gunners (Παναγόπουλος): Ραυτόπουλος 4, Παπαγεωργίου 2, Πάνιας 8, Καλογιαννίδης, Ζούρος 8( 10ρ.), Ρίκος 13 (6ρ.), Κωστακιώτης 14, Καραμπέτσος 4(8ρ.), Σιαμπάνης 2.
Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που έδειξε σε όλο το ματς η Αμόκ.