18/11/2019
G-vana 4 13 5 15 - 37 -
Antilalos BC 16 16 10 10 - 52 -

Εύκολα το δεύτερο ροζ για τον Antilalo!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας, ο Antilalos παίρνοντας από νωρίς τα ηνία του αγώνα επικράτησε εύκολα με 37 – 52 την G-Vana που είχε σημαντικότατες απουσίες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η G-Vana είχε τρομερό πρόβλημα στην επίθεση βάζοντας μόνο 4 πόντους με Τζανάκη και Λιάνα, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο καλύτερος Αντίλαλος που με πρωταγωνιστές Θεοδώρου, Λάγιο με 6 πόντους και βοήθειες από Λακιό και Δήμου διαμόρφωσαν το 4-16!

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους με 5 πόντους του Τεντόμα και δίποντο του Λιάνα ,όμως ο Αντίλαλος με Μπαμπλέκο , Λακιό , Λάγιο, Μάινα και Σουλτάτο να προσθέτουν 10 πόντους ξέφυγαν με 11 – 26. Μπαρμπέρης, Τζανάκης, Τεντόμας από τη μία και Γκολές και Θεόδωρου με τρίποντα από την άλλη διαμόρφωσαν το 17 – 32 σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η G-Vana έβαλε μόνο 5 πόντους με τρίποντο του Τζανάκη και δύο βολές του Χαλτούπη και ο Αντίλαλος που έβαλε 10 με Λακιό(5) , Γκολέ και Σουλτάτο έφτασε την διαφορά στους 20(22 – 42).

Ο Αντίλαλος έριξε ρυθμό στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και πέτυχε 6 πόντους με τον Λακιό κι έτσι η G-Vana με 5 πόντους του Λιάνα και βοήθειες από Μπαρμπέρη, Ψωμιάδη(4) και Τεντόμα μείωσαν σε 37 – 48. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν ένα δίποντο με τον Θεοδώρου και βολές με Μάινα, Αναγνώστου διαμορφώνοντας το τελικό 37 – 52.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χριστόδουλος Λακιός με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Λιάνας με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά η G-Vana είχε 11/35 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 9/17 βολές, κατέβασε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 23 λάθη.

O Antilalos είχε 14/33 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 9/14 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 17 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 20 λάθη.

G-Vana (Ψωμιάδης): Λέκκος (7 ρ.), Χαλτούπης 2, Τεντόμας 9 (7ρ.), Μπαρμπέρης 5, Ψωμιάδης 5, Γρηγορόπουλος, Λιάνας 10 (3κλ.), Τζανάκης 6 (3κλ.), Φίλιππου.

Antilalos (Ζαμπέτας): Αναγνώστου 1, Σκαμπαρδώνης, Λάγιος 7, Μάινας 3( 10ρ.), Σουλτάτος 5, Πλακίδης, Δήμου 3, Μπαμπλέκος 2, Γκολές 6 (3κλ.), Θεόδωρου 11 (3ας.), Λακιός 14.

Τι μας άρεσε  Η σιγουριά που έδειχναν οι παίχτες του Αντίλαλου πως θα φτάσουν στην νίκη.

Τι δεν μας άρεσε: Αγνώριστη η G-Vana της στοιχίζουν πολύ οι απουσίες.