28/03/2024
Στιφάδο Bulls 8 24 20 21 - 73 -
Reload 11 16 10 17 - 54 -

Εύκολα το 1-0 για τους Στιφάδο Bulls!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Betsson Final Four της Elite League έκαναν χθες το βράδυ στο κλειστό του Περιστερίου οι Στιφάδο Bulls, καθώς επικράτησαν εύκολα των Reload με 73-54!

Με όπλο την αμυντική λειτουργία και το καθαρό μυαλό, οι Reload ξεκίνησαν καλύτερα τον προημιτελικό και με δύο τρίποντα του Θεοδωρόπουλου και ένα του Δούρου, προηγήθηκαν με 8-11. Ο Jay Jay με τους 6 πόντους που πέτυχε ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ καλός ήταν και ο Μάλλης.

Στη δεύτερη περίοδο οι κυπελλούχοι βρήκαν τα πατήματά τους και με 10 πόντους του Ζευκιλή, 6 του Πρόκου, 5 του Jay Jay και τρίποντο του Παλτόγλου, βρέθηκαν μέχρι και στο +7, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 32-27. Τα τρίποντα των Πανταζή, Ορέστη και Σωτηρόπουλου διατήρησαν την ομάδα του Περιβολάρη σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Χατζή και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 συνεχόμενους πόντους του Παρθένη, 4 του Τσελεμπή, άλλους τόσους του Ζευκιλή και τρίποντο του Ζαχάρου, ξέφυγε στους 18, 52-34. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 52-37, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Θεοδωρόπουλος από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 4 πόντους σημείωσε ο Τριχιάς και ένα τρίποντο έβαλε ο Δούρος. Σκορ τρίτης περιόδου 52-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι οι "Ταύροι" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 73-54, μετά τα τρίποντα των Παλτόγλου, Τσελεμπή, Παρθένη και Καττή. Για τους Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γιαννιούδης, Δούρος και Πανταζής.

Betsson MVP των Στιφάδο Bulls ο Ζευκιλής με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 7/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Reload ο Θεοδωρόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/6 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Ζευκιλής 18, Παρθένης 10 (2), Ζαχάρος 3 (1), Καττής 3 (1), Μέλλος, Μάλλης 4, Παλτόγλου 6 (2), Πρόκος 7, Jay Jay 13, Τσελεμπής 9 (1)

Reload (Περιβολάρης): Γιαννιούδης 8, Δούρος 9 (1), Δρακάκης 4, Θεοδωρόπουλος 16 (4), Ορέστης 3 (1), Λουφόπουλος 1, Πανταζής 7 (2), Καραγκούνης, Σαραντόπουλος 2, Σωτηρόπουλος 3 (1), Τριχιάς 4

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Στιφάδο Bulls!