28/01/2020
Δαλάι Κλάμα 5 9 13 13 - 40 -
Athens Bucks 6 13 23 12 - 54 -

Εύκολη επικράτηση για Athens Bucks!

Παρά τις πολλές απουσίες που είχε να αντιμετωπισει η ομάδα των Athens Bucks, κατάφερε τελικά να πάρει μια εύκολη νίκη απέναντι στους Δαλάι Κλάμα με 40-54. Με αυτή την νίκη τους τα ελάφια” έπιασαν στην πρώτη θέση του όγδοου ομίλου τους Transporters με ρεκόρ 9-1 και ξεκίνησαν νικηφόρα τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.
Μουδιασμένες ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με αποτέλεσμα να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Οι Δαλάι Κλάμα δυσκολεύονταν να διασπάσουν την άμυνα των Athens Bucks, καθώς είχαν ελλείψεις στους ψηλούς τους, ενώ οι Bucks προσπάθησαν να βάλουν τους αντιπάλους τους στα καλάθια, χωρίς επιτυχία. Η περίοδος βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 5-6. Τρεις πόντους σκόραρε ο Κλούτσος και δύο ο Δημητρακάκης για τους Δαλάι Κλάμα, τέσσερις ο Φωτεινός και από έναν Δανιάς – Αγγέλου για τους Bucks.
Διαφορετικό το σκηνικό στην δεύτερη περίοδο, καθώς και οι δύο ομάδες βρήκαν λύσεις και μπόρεσαν να σκοράρουν με μεγαλύτερη ευχέρεια. Μέχρι και με τρία λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου το προβάδισμα άλλαξε χέρια τέσσερις φορές για να κλείσουν δυναμικά οι Bucks με ένα 6-0 σερί για το 14-19 σκορ ημιχρόνου. Ο Κλούτσος σκόραρε άλλο ένα τρίποντο και οι Δημητρακάκης, Κρινής και Ντεμελής από δύο για τους Δαλάι Κλάμα. Δανιάς με πέντε, Ζώταλης και Χάλαρης από τέσσερις οι σκόρερ των Bucks.
Με το προβάδισμα υπέρ τους οι Athens Bucks απελευθερώθηκαν και έπαιξαν όμορφο μπάσκετ. Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Φωτεινό, ο οποίος έκανε σμπαράλια την άμυνα των αντιπάλων του, σκόραραν με ευκολία κάτω από το καλάθι αλλά συνδέθηκαν και από την γραμμή του τριπόντου. Οι Δαλάι Κλάμα προσπάθησαν στην αρχή του δεκαλέπτου αλλά με πέντε πόντους στα τελευταία πέντε λεπτά δεν κατάφεραν πολλά και έμειναν πίσω με 27-43 στο τέλος της περιόδου. Κλούτσος και Κρινής είχαν από πέντε για τους ”Πράσινους”, Φωτεινός με 12 και Αμανατίδης με εννιά καλύτεροι των Athens Bucks.
Στην τελευταία περίοδο οι Δαλάι Κλάμα προσπάθησαν να κάνουν μια τελευταία αντεπίθεση. Ανέβασαν την άμυνα και την πίεση στην μπάλα, ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε αβίαστα λάθη αλλά στην άλλη άκρη ήταν ιδιαίτερα άστοχοι και δεν κατάφεραν περισσότερα από το τελικό 40-54. Τσιάρας (7) και Κλούτσος (5) καλύτεροι των ηττημένων, Χάλαρης (4) και Γκορίτσας (3) από τους Bucks.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Φωτεινός με 18 πόντους (6/8 δίποντα και 2/3 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος, ενώ από την άλλη ομάδα ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κλούτσος με 15 πόντους (0/1 βολές, 3/6 δίποντα και 3/3 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 2 λάθη.

Συνολικά οι Δαλάι Κλάμα είχαν 11/53 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 6/10 βολές, πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 7 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Athens Bucks είχαν 19/38 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/11 βολές, μάζεψαν 48 σκουπίδια”, μοίρασαν 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 25(!) λάθη.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 7 (9ρ), Κρινής 8 (1τρ 10ρ), Κλούτσος 15 (3), Δημητρακάκης 4, Ντεμελής 2, Μάγος 2, Γκανασούλης 2, Θεοδωρακόπουλος, Χατζάκης, Νικηταράς.
Athens Bucks (Γκορίτσας): Ζώταλης 8 (11ρ), Αγγέλου 1, Κουτσιανάς (8ρ), Γκορίτσας 3 (1), Χάλαρης 9, Δανιάς 6 (8ρ), Αμανατίδης 9 (7ρ), Κικάκης, Φωτεινός 18 (2τρ 6ρ)
Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των Athens Bucks που έφερε μια εύκολη νίκη και την πρώτη θέση με ισοβαθμία.