18/10/2021
Spartans BC 15 13 6 16 - 50 -
Hurricanes 5 6 12 16 - 39 -

Εύκολη επικράτηση με μόλις έξι Spartans!

Την δεύτερη τους νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές πέτυχαν οι Spartans, οι οποίοι στο κλειστό του ΣΕΦ επικράτησαν των Hurricanes με 50-39. Οι Hurricanes δεν βρέθηκαν και πάλι σε καλή μέρα, υπέστησαν την δεύτερη τους ήττα και προβλημάτισαν, ενώ οι Spartans αν και μόνο έξι πέτυχαν μια εύκολη νίκη απέναντι σε μία πιο ψηλή ομάδα.
Μουδιασμένα ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να σπαταλούν επιθέσεις σε μακρινά σουτ ή σε λάθη με το σκορ να γίνεται 4-5 (4′). Αυτή ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που οι Hurricanes θα είχαν το προβάδισμα στην αναμέτρηση αφού οι Spartans με 11-0 σερί έκαναν το 15-5 στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Μεντζελόπουλος πέτυχε έξι πόντους για τους Spartans, ο Λατίφης είχε τρεις για τους Hurricanes.
Στην αρχή της δεύτερης περιόδου οι Hurricanes μείωσαν την διαφορά στους οχτώ πόντους για το 17-9 (12′). Μετά από ένα κενό διάστημα τεσσάρων λεπτών όπου καμία ομάδα δεν σκόραρε οι Spartans πάτησαν γκάζι και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έτρεξαν σερί 11-2 με το σκορ να γίνεται 28-11. Ο Μεντζελόπουλος πέτυχε άλλους έξι πόντους για τους γηπεδούχους, από δύο οι Λατίφης, Βλάχος και Βασιλειάδης για τους φιλοξενούμενους.
Στην τρίτη περίοδο οι Hurricanes έπρεπε να αντιδράσουν και έτσι έγινε. Αρχικά έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι τους, μείωσαν τα λάθη τους και βελτίωσαν την κυκλοφορία της μπάλας. Με όλα τα παραπάνω εν ισχύ το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 6-12 με το σκορ να γίνεται 34-23 για τους Spartans. Από δύο είχαν Μεντζελόπουλος, Αμοργιανός και Σουρέλης για τους Spartans, ο Λατίφης είχε πέντε και ο Παπαδημητρίου τέσσερις για τους Hurricanes.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Spartans δυσκολεύτηκαν καθώς ο παράγοντας κούραση άρχισε να παίζει πλέον ρόλο. Έχοντας χάσει τον Μπακοκοιλιά από τα μέσα της τρίτης περιόδου οι πέντε Spartans έτρεχαν το γήπεδο με κύριους εκφραστές των επιθέσεων τους τους Μεντζελόπουλο και Αμοργιανό. Οι Hurricanes το πάλεψαν, ενώ η είσοδος του Παπαδημητρίου τους έδωσε ώθηση και με εφτά δικούς του πόντους μείωσαν σε 42-37 (37′). Όμως με τον Αμοργιανό να έχει αντοχές, να πασάρει και να σκοράρει το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε σε 50-39. Ο Αμοργιανός είχε έξι πόντους σε αυτό το διάστημα για τους νικητές, ο Παπαδημητρίου ξεχώρισε με εφτά για τους ηττημένους.
Mvp της αναμέτρησης ο Δημήτρης Μεντζελόπουλος με 18 πόντους έχοντας 8/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/5 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 μπλοκ. Για τους Hurricanes καλύτερος ο Νίκος Βλάχος με 4 πόντους έχοντας 2/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 λάθη.
Συνολικά οι Spartans είχαν 21/44 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 2/9 βολές, 39 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 κόψιμο. Οι Hurricanes είχαν 13/46 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 4/10 βολές, 41 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 12 κλεψίματα και 15 λάθη.
Spartans (Σάσσαρης): Σάσσαρης Ν. 2, Μεντζελόπουλος 18 (12ρ 5κλ), Σουρέλης 6, Σάσσαρης Π. 6 (12ρ), Αμοργιανός 12 (4ασ), Μπακοκοιλιάς 6 (2).
Hurricanes (Κοσσυβάκης): Φραγκούλης, Λατίφης 12 (2), Παπαδημητρίου 11, Καραθάνος 7 (7ρ), Ταμιωλάκης, Βασιλειάδης 5 (1), Βλάχος 4 (12ρ), Μακρής.
Τι μας άρεσε: Η αντοχή των Spartans!