22/01/2020
Leontario BC 6 6 9 14 - 35 -
Komodo Dragons 22 14 16 14 - 66 -

Εύκολη επικράτηση για τους DPG Warriors.

Οι Leontario BC χρειαζόντουσαν τους βαθμούς της νίκης, για την δέκατη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Winter Development 1 League, ώστε να μην βρίσκονται τόσο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού. Την ίδια στιγμή οι DPG Warriors, εντός της καυτής αυτής ζώνης, με μία μόνο νίκη έως τώρα, ήθελαν να διπλασιάσουν τις νίκες τους και να διατηρήσουν της ελπίδες τους στο κυνήγι της παραμονής στην κατηγορία.

Λόγω των βαθμολογικών θέσεων των δύο ομάδων περιμέναμε πως θα μπουν στο γήπεδο με ιδιαίτερο ζήλο. Ωστόσο οι Leontario BC φάνηκαν δίχως συγκέντρωση και ήταν κακοί επιθετικά. Από τη νωχελική Leontario BC, ο Κόκκινας ξεχώρισε πετυχαίνοντας τους 4 από τους 6 πόντους της ομάδας του, σε αυτήν την περίοδο. Οι DPG Warriors φάνηκαν πολύ πιο αποφασισμένοι και κατ΄ρθωσαν να πετύχουν 22 πόντους. Ο Κοτσιλίνης ηγήθηκε με 8 πόντους εκ των οποίων οι 6 ήταν με τρίποντα. Τον ακολούθησε ο Μαράκης με 7 πόντους (1 τρίποντο), ενώ την πολύ καλή επιθετική εικόνα των DPG Warriors ολοκλήρωσε ο Βεργόπουλος Κων. Γεώργιος με 5 πόντους που πέτυχε το τέταρτο τρίποντο για την ομάδα του.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν την κακή επιθετική τους βραδιά, μην κατορθώνοντας να ξεπεράσουν τους 6 πόντους και σε αυτήν την περίοδο. Δεν θα ξεχωρίσει κάποιος παίκτης τους επιθετικά καθώς και οι 6 πόντοι ήρθαν όλοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 12-36 υπερ των DPG Warriors, οι οποίοι έριξαν λίγο τον ρυθμό τους με τον Βαζαίο να πετυχαίνει 5 πόντους στη δεύτερη περίοδο και τον Βεργόπουλο Κων. Γεώργιο να τον ακολουθεί με 4.

Την τρίτη περίοδο οι Leontario BC φάνηκε να βγαίνουν από το επιθετικό αδιέξοδο κάνοντας το κάτι καλύτερο επιθετικά, αλλά αμυντικά δέχθηκαν και σε αυτήν περίοδο περισσότερους πόντους από όσους πέτυχαν. Για τους Leontario BC ξεχώρισε επιθετικά ο Δημητρακόπουλος Ανδρέας με 5 πόντους και ο Λαζανάκης Ιωάννης με 4. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, πολύ καλή περίοδο θα έχει ο Ζενέλης με 9 πόντους.

Το επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου θα βρει ισόπαλες, με 14-14, τις δύο ομάδες. Αν και οι βρήκαν τα πατήματα τους οι Leontario BC, ήταν πολύ αργά να ανατραπεί το -31 που έχτισαν οι DPG Warriors κατά τις 3 πρώτα δεκάλεπτα. Ο Δημητρακόπουλος Ανδρέας ηγήθηκε της τελικής αντεπίθεσης των Leontario BC με 4 πόντους ενώ οι Κόκκινας και Σπυρόπουλος πέτυχαν από 3 πόντους. Για το τελικό 35-66, σκόραραν 6 παίκτες των DGP Warriors κατά το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Λαζαρίκο να ξεχωρίζει με 4.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/22 βολές, 7/29 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Πήραν 34 rebounds (8 επιθετικά), έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 21 λάθη και δεν είχαν κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 7/19 βολές, 22/48 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Πήραν 42 rebounds (10 επιθετικά), έδωσαν 18 assists, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Βεργόπουλος Κων. Γεώργιος (DPG Warriors) που πέτυχε 13 πόντους έχοντας 5/8 δίποντα και 1/1 τρίποντα. Μοίρασε 4 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 3 φορές και είχε τελικό efficiency 17 (Λάθη:0).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Λαζανάκης Ιωάννης (Leontario BC) που πέτυχε 8 πόντους έχοντας 2/4 βολές και 3/3 δίποντα. Πήρε επίσης 7 ριμπάουντ (2 επιθετικά) με τελικό efficiency 11 (Λάθη:2).

Leontario BC (Κωνσταντιδέλης): Τσιμπούρης, Κόκκινας 9(1), Κορωνάκης (reb. O-D 1-10), Ταβαλιόν, Δημητρακόπουλος Ανδρέας 11(1), Σπυρόπουλος 5, Λαζανάκης Ιωάννης 8, Κωνσταντιδέλης 2.

DPG Warriors (Κωνσταντίνου): Βεργόπουλος Δημητ. Γεώργιος (reb. O-D 2-8), Βεργόπουλος Κων. Γεώργιος 13(1), Παπαγεωργίου 4, Λαζαρίκος Γεώργιος 6(1), Κοτσιλίνης 8(2), Μαράκης 11(1), Ζενέλης 13, Φώλας 2, Βαζαίος 6, Κωνσταντίνου 3.

Τι μας άρεσε: Οι DPG Warriors σκόραραν με επιτυχία 45,83% στα δίποντα.

Τι δεν μας άρεσε: Οι Leontario BC φάνηκαν ανέτοιμοι για το παιχνίδι αυτό.