20/11/2019
Devotion 22 15 20 13 - 70 -
Patras LakiStars 18 7 15 18 - 58 -

Εύκολη νίκη για την εξαιρετική Devotion!

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής, η Devotion υποδέχθηκε τους Lakis Stars. Οι δύο ομάδες όντας γνώριμες από το περσινό πρωτάθλημα, ξέραν τις αδυναμίες και τα δυνατά σημεία του καθενός. Παρόλα αυτά, η κλάση της Devotion ήταν πολύ μεγάλη και με το δίδυμο Δενδής-Ρουμελιώτης να μην έχει αντίπαλο, η ομάδα του Βασιλείου πήρε ακόμα ένα ροζ, αυτή την φορά με σκορ 70-58!

Πολύ δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο. Παραδόξως, ξεκίνησαν πολύ ζεστά και βρήκαν γρήγορα ρυθμό στο παρκέ. Επιθετικά ξεχώρισε για τους γηπεδούχους ο Νικολόπουλος με 6 πόντους, με τον Δενδή να ακολουθεί με 5. Για τους Stars 5 σημείωσε ο Μηλιτσόπουλος και σε 2 καλάθια ευστόχησε ο Κώστας Αγγελόπουλος. Το σκορ σε αυτά τα πρώτα 10 λεπτά ήταν 22-18!

Η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Devotion με τους δύο ψηλούς της, να μην έχουν πραγματικά αντίπαλο, έκαναν «θραύση» στο ζωγραφιστό. 5 πόντους σημείωσε ο Δενδής, ενώ ο Ρουμελιώτης πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ και φόρτωσε με φάουλ τους αντιπάλους του. Ο Σκίτσας από μεριάς Lakis Stars είχε 3 πόντους, σε 1 δεκάλεπτο που η ομάδα του, έπαιζε κάπως νωχελικά!

Η τρίτη περίοδος, βρήκε την Devotion να προηγείται με 17 ολόκληρους πόντους. Σε αυτό πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξαν οι οδηγίες του Πετρόπουλου, και ο Δενδής που επιθετικά ήταν «κανόνι»! Τα «αστέρια του Λάκη» δεν κατάφεραν να μειώσουν, αν και το προσπάθησαν, με αποτέλεσμα ο πίνακας στο τέλος της τρίτης περιόδου να δείχνει 57-40!

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν την πολύ μεγάλη διαφορά κατά 5 πόντους. Στην προσπάθεια αυτή, 3 καλάθια πέτυχε ο Αγγελόπουλος και 2 ο Κοκόλης. Έτσι λοιπόν, η Devotion πήρε ακόμα μία νίκη και έφτασε στο 6-1, στο φετινό BPL!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Δενδής με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ (0-5), 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 3 λάθη σε 34:08 λεπτά αγώνα.  Σούταρε 4/6 δίποντα (66,7%), 2/6 τρίποντα (33,3%) και 8/9 βολές (88,9%). Για τους Stars ξεχώρισε ο Κώστας Αγγελόπουλος με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ (4-2), 3 ασίστ και 3 λάθη σε 25:46 λεπτά. Σούταρε 7/11 δίποντα (63,6%) και 0/1 βολές (0%).

Σαν σύνολο, η Devotion είχε 22/43 δίποντα (51,2%), 4/22 τρίποντα (18,2%), 14/18 βολές (77,8%), 46 ριμπάουντ (6-40), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 15 λάθη. Οι Patras Lakis  Stars είχαν 24/58 δίποντα (50%), 2/18 τρίποντα (11,1%), 4/6 βολές (66,7%), 39 ριμπάουντ (7-32), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 12 λάθη.

Devotion (Πετρόπουλος): Νικολόπουλος 17, Πετρόπουλος 2, Σαζακλής 5 (9 ριμπ), Λιοφάγος 10, Ρουμελιώτης 14 (16 ριμπ), Δενδής 22.

Lakis Stars (Αγγελόπουλος Γ.): Σκίτσας 3, Κοκόλης 5, Κόκκινος 8, Μηλιτσόπουλος 5, Παπαφλωράτος, Μαρκόπουλος 7, Μανέτας 6, Καμπάσης 6, Τζέλεπης 4, Αγγελόπουλος Κ. 14.

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Ρουμελιώτης-Δενδής που μοιάζει μέχρι στιγμής ανίκητο!