20/09/2021
Tebelwolves 16 7 21 22 - 66 -
Friends 10 6 6 11 - 33 -

Εύκολη νίκη για τους Tebelwolves!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall, στην πρεμιέρα του 29ου ομίλου για το κύπελλο, οι Tebelwolves έχοντας σταθερό προβάδισμα και ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοση τους, επικράτησαν εύκολα με 66 – 33 των Friends.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Tebelwolves είχαν τον έλεγχο του αγώνα με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Κυριακίδη(9)και Καραγρηγορίου(6), ενώ για τα Φιλαράκια Οικονομίδης, Βόσσος πέτυχαν από 4 πόντους μειώνοντας σε 16 – 10.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες εμφανίστηκαν αρκετά άστοχες με το επιμέρους να μένει χαμηλά(7-6). Για τους γηπεδούχους 5 πόντους πέτυχε ο Καραγρηγορίου και ένα δίποντο ο Κυριακίδης, ενώ για τους Friends και τους 6 πόντους έβαλε ο Μεγρέμης.Σκορ ημιχρόνου 23-16.
Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να συνδεθούν εύκολα στο αντίπαλο καλάθι καθώς πέτυχαν μόλις 6 πόντους με Μεγρέμη(4) και Οικονομίδη. Οι Tebelwolves έκαναν εξαιρετικό δεκάλεπτο.Με τον Αδαμόπουλο(4) να κάνει πάρτυ στην ρακέτα τον Καρπούζο(5) πρώτο σκόρερ και πλουραρισμό στην επίθεση ξέφυγαν με 44-22.
Οι Tebelwolves ανέβαζαν την απόδοσή τους όσο πέρναγε η ώρα.Έδειχναν ασταμάτητοι στην επίθεση με κύριους εκφραστές τους Μασοκώστα(6) Καραγρηγορίου (6) και Αδαμόπουλο(4), ενώ στην αντίπερα όχθη τα Φιλαράκια είδαν τον Οικονομίδη να πετυχαίνει 9 πόντους με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 66 – 33.
MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Κυριακίδης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Οικονομίδης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.
Οι Tebelwolves είχαν 27 / 48 δίποντα, 7 / 23 τρίποντα, 5/ 13 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.
Οι Friends είχαν 14/49 δίποντα, 2/ 14 τρίποντα, 3 / 12 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.
Tebelwolves (Καρπούζος): Καρπούζος 5, Καραγρηγορίου 18(7ρ.), Αδαμόπουλος 10 (8ρ.), Γεράνιος 3 (9ρ.), Κυριακίδης 16(8ρ.), Μασοκώστας 8 (5ας.), Στεριάδης, Τζερεμές 6(7ρ,4ας.).
Friends(Τσαλαβούτας ): Βόσσος 4, Δεληγιωργίδης 4(12ρ.), Δομήνικος 2(7ρ.),Μεγρέμης 8(10ρ.),Οικονομίδης 15(7ρ.), Τσαλαβούτας.
Τι μας άρεσε:Το όμορφο κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων.