16/12/2019
Friends 5 12 6 6 - 29 -
Campeon Εθνικός Star 14 9 15 12 - 50 -

Εύκολη νίκη ο Εθνικός Star!

Το απόγευμα του Σαββάτου, 14 Δεκεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας, ο Εθνικός Star όντας καλύτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα επικράτησε εύκολα με 50 – 29 των πολύ άστοχων Friends.

Ο Εθνικός άνοιξε το σκορ με Σιαπάνη και Ζουρίδη , ενώ ο Πεντότης απάντησε για το 2 – 4. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 0 – 10 με Σέργη(4), Σιαπάνη και τρίποντο του Ηλιακίδη, ενώ ο Εσκινάζης με τρίποντο μείωσε σε 5 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Friends μπήκαν καλά με γκολ φάουλ του Μπρεδάκη και καλάθια από Πουλόπουλο και Νέτση , ενώ ο Εθνικός με 4 πόντους του Ηλιακίδη έγραψε το 12 – 18. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν με Δομήνικο και τρίποντο του Νέτση, όμως οι φιλοξενούμενοι με γκολ φάουλ του Σέργη και άλλο ένα δίποντο του Ηλιακίδη διαμόρφωσαν το 17 – 23 σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Friends συνέχιζαν να έχουν πολύ μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση πετυχαίνοντας μόνο δύο τρίποντα με τον Εσκινάζη , κάτι το οποίο το εκμεταλλεύτηκε ο Εθνικός και με Ζουρίδη(4), Σέργη(4), Σιαπάνη(4) και Ηλιακίδη εκτόξευσαν την διαφορά στους 15(23 – 38).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Εθνικός ήταν πάρα πολύ καλός ξανά στην άμυνα και δέχτηκε μόνο 6 πόντους από Δομήνικο, Εσκινάζη , Δεληγιωργίδη και Μπρεδάκη, ενώ στην επίθεση με 6 πόντους του Παπαδάτου και βοήθειες από Λάππα, Ζουρίδη και Σιαπάνη διαμόρφωσε το υπέρ του τελικό 29 – 50.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Στέλιος Σέργης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μπρεδάκης με 4 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Friends είχαν 7/35 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 3/6 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Ο Εθνικός είχε 19/57 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9/18 βολές, κατέβασε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Friends (Δομήνικος Μπαλάσκας): Δεληγιωργίδης 2, Πεντότης 2, Μπρεδάκης 4 (11ρ.), Τσαλαβούτας(9ρ.), Εσκινάζης 10, Μεγρέμης , Νέτσης 5(6ρ.), Πουλόπουλος 2, Δομήνικος Μπαλάσκας 4.

Εθνικός Star( Σιαπάνης): Φλάσκος, Δεληδάκης (8 ρ.), Σέργης 11 (11ρ.), Παπαδάτος 6 (6ρ.), Ζουρίδης 9 (15ρ.), Ηλιακίδης 12(3ας.), Σιαπάνη 11 (3ας.), Λάππας 1.

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα με την οποία αντιμετώπισε ο Εθνικός σε όλο το παιχνίδι.

Τι δεν μας άρεσε: Οι Friends παρουσίασαν τα γνωστά τους επιθετικά προβλήματα.