18/09/2021
Phoenix Bums 13 15 16 17 - 61 -
Αλκοολικός Αστέρας 14 7 10 4 - 35 -

Εύκολη πρεμιέρα για τους Phoenix Bums

Οι Phoenix Bums, δεν συνάντησαν προβλήματα στην πρεμιέρα τους στο Basketaki Cup και πήραν μία εύκολη νίκη με 61-35 κόντρα στον Αλκοολικό Αστέρα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά δυναμικό και για τις δύο ομάδες, αφού το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό. O Αλκοολικός Αστέρας, ήταν στα σημεία καλύτερος και προηγήθηκε με 14 -13 με το τέλος του δεκαλέπτου με τον Λαουτάτζη να σημειώνει 7 πόντους. Για τους Bums, από 3 πόντους σημείωσαν οι Καπετανάκης, Κοβάτσος και Λάσπας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Phoenix Bums ήταν πιο κυριαρχικοί, σφίγγοντας την άμυνα τους. Με τον Αξαμπανόπουλο να είναι απόλυτος στο παρκέ με 8 πόντους, η ομάδα από το Φοίνιξ έτρεξε ένα επιμέρους 15-7 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 28-21. Για τον Αλκοολικό Αστέρα, ο Αντωνόπουλος είχε συνδεθεί με το καλάθι με 5 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Phoenix Bums ήταν πιο ουσιαστικοί συνεχίζοντας την πολύ καλή τους άμυνα. Μοσκόφογλου, Λάσπας, Κοβάτσος και Αξαμπανόπουλος έβρισκαν πόντους στην επίθεση. Οι «λευκοί» έκλεισαν την περίοδο με 13 πόντους διαφορά, 44-31. Για τους «κιτρινόμαυρους», Λαουτάτζης και Ιωάννης σημείωσαν από 4 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν μπορούσε να αλλάξει με τους Phoenix Bums να διατηρούν με ασφάλεια το προβάδισμά τους. Η ομάδα του Κοβάτσου, έφτασε σε μία εύκολη νίκη με  και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Basketaki Cup.

Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Βασίλης Μοσκόφογλου με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ιωάννης με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 24/54 εντός πεδιάς, 2/8 τρίποντα και 11/18 βολές. Πήραν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, ο Αλκοολικός Αστέρας είχε 15/66 εντός πεδιάς, 3/21 τρίποντα και 2/4 βολές. Πήρε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα, έκανε 12 λάθη και 2 τάπες.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Μοσκόφογλου 10, Αξαμπανόπουλος 16, Μπαλτζόγλου 3, Βαντετσιάνος 8, Καπετανάκης 12, Κοβάτσος 7, Λάσπας 5.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Βλαχομήτρος, Αντωνόπουλος 8, Λαουτατζής 11, Γιάννης 8, Τσαμακίδης, Παυλάκης 4, Πίτσιλλος 4, Λουκόπουλος.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι αρκετά όμορφο!